alergia-na-penicyline

Alergia na penicylinę to bardzo niebezpieczna przypadłość. Antybiotyki oparte na tej substancji są bardzo skuteczne. Co zrobić kiedy zachorujemy a jesteśmy uczuleni?

Penicylina – medyczne odkrycie

Odkrycie penicyliny było przełomem nie tylko w medycynie. Dzięki tej substancji można było skutecznie zacząć leczyć choroby. Antybiotyki penicylinowe stanowią ogromną i zarazem najstarszą grupę leków bakteriobójczych. Penicylina blokuje aktywność enzymów bakteryjnych, w rezultacie reakcji niszczy je. Wyróżnia się zarówno naturalne jak i syntetyczne tego typu substancje.

Alergia na penicylinę

Nie każdy rodzaj penicyliny musi uczulać, jednak warto zachować środki ostrożności i unikać jej wszystkich postaci. Uczuleni na leki, w tym na penicylinę, zwykle obserwują objawy skórne, które są typowe przy tego typu alergii. Wśród nich zauważyć można pokrzywkę, wysypkę czy też rumień. Na skórze mogą wystąpić bąble, grudki podskórne oraz czerwone plamy. Tego typu objawy mogą utrzymywać się nawet przez okres kilku tygodni. Niepokojące sygnały powinny skłonić alergika do szybkiej wizyty u lekarza. Podczas konsultacji powinien pamiętać on, o podaniu nazwy leku, który wywołał dolegliwości. Dzięki temu lekarz rozpozna, czy to właśnie penicylina wywołała podrażnienia skórne.

Niebezpieczny alergen

penicylina

Alergia na penicylinę może skończyć się niebezpieczną dla organizmu reakcją. Mowa o wstrząsie anafilaktycznym, na który składa się szereg ogólnoustrojowych objawów takich jak duszności, obrzęk ciała, nagły napad astmy, spadek ciśnienia i omdlenia. Wstrząs może doprowadzić do śmierci osoby uczulonej na penicylinę. Wymaga natychmiastowej pomocy medycznej i odpowiedniego leczenia. Zażycie leku zawierającego penicylinę może sprawić, że wystąpią u nas tego typu objawy, dlatego alergicy powinni zawsze informować o swoim uczuleniu lekarza, który przepisuje leki. Środki farmaceutyczne, które nie zawierają penicyliny mogą być słabsze i mniej skuteczne, ale z pewnością są o wiele bezpieczniejsze dla osób z alergią na penicylinę.

Uhonorowane Nagrodą Nobla odkrycie penicyliny zmieniło podejście do leczenia. Ta drogocenna substancja stała się jednak zagrożeniem dla osób uczulonych. Alergicy muszą pamiętać, że alergia na penicylinę to bardzo niebezpieczna przypadłość. Zachowując szczególną ostrożność, ochronią swoje zdrowie i życie.