Miąższ i sok stosowany jest od lat w diecie redukującej zapasy tkanki tłuszczowej, mają też wiele cennych składników jak błonnik (pobudzający trawienie), miąższ ma zdolność do wiązania toksyn (związki żółciowe i tłuszcz) i usuwania ich z organizmu. Odciąża trzustkę, która skuteczniej może rozkładać tłuszcz.
Sok zaś zawiera szereg witamin i związków mineralnych takich jak żelazo, miedź, potas i magnez. Wypłukuje zbędne produkty przemiany materii, reguluje gospodarkę wodną i odchudza.
Pestki dyni
Pestki dyni hamują procesy starzenia organizmu i składają się (w 45%) z wysokowartościowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnych do oddychania komórek, budowy ich ścian, transportu cholesterolu, czynności gruczołów, dla skóry i błon śluzowych.
Pomagają witaminie D w przemianie wapniowej, w przetworzeniu karotenów z dyni w witaminę A. Pestki mają także wiele kwasów nukleinowych, które odmładzają i naprawiają komórki organizmu, by rosły zdrowo.
Najzdrowsza jest dynia o pomarańczowym miąższu, zawierająca dużo karotenu (czyli prowitaminy A), a im bardziej intensywny ma kolor miąższu, tym więcej zawiera witamin (poza A też B1, B2, C, PP).
Alergików powinny zachęcić w szczególności takie zalety dyni jak –
- wzmacnianie układu odpornościowego
- poprawa skóry
- odtruwanie jelit
- niskie absorbowanie azotanów z ziemi uprawnej (np. w porównaniu do marchwi) – jest zdrowa dla dzieci i alergików, którym szczególnie szkodzą opryski z warzyw i owoców
- zaopatrywanie organizmu w witaminę D, co jest ważne w profilaktyce astmy i alergii
- odciążanie trzustki
- działanie moczopędnie, pomocne w dolegliwościach nerek
- duża zawartość biologicznie aktywnego fosforu w pestkach, niezbędnego do pozyskiwania energii komórek organizmu (także białka, cennych kwasów tłuszczowych i odmładzających kwasów nukleinowych).