Świąd alergiczny - przyczyny i leczenie

Co ciekawe, do tej pory nie powstała jeszcze pełna definicja świądu, gdyż nie ustalono, czy świąd jest jedną z form bólu czy też osobnym doznaniem fizjologicznym.

Przyczyny świądu

Istnieje wiele przyczyn świądu. Należy tu wymienić: atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, reakcje alergiczne takie jak zespół OAS czy pokrzywka, reakcje posłoneczne, reakcje na ukąszenia owadów.

Co ważne, świąd występujący jako objaw chorób alergicznych, często pojawia się także i w przebiegu innych chorób – chorób nerek, cukrzycy, infekcji czy nowotworów. Jest też jednym ze skutków nieprawidłowego odżywiania się.

Świąd może być także niepożądanym skutkiem przyjmowania leków.

Świąd alergiczny - przyczyny i leczenie

Jak powstaje świąd

Istnieje pewien mechanizm czy też schemat powstawania świądu. Samo odczucie świądu jest przenoszone przez małe włókna nerwowe, które są oddzielone od włókien, które przenoszą ból. W skórze, w spojówce oka i w błonach śluzowych znajdują się receptory dla świądu. Podstawowym warunkiem i najlepszym sposobem na uniknięcie świądu jest unikanie substancji świądotwórczych.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe i dochodzi do kontaktu z alergenem.

Odpowiedzią na to jest intensywne drapanie podrażnionych miejsc, co prowadzi do kolejnych, mało przyjemnych konsekwencji, gdyż intensywne i długotrwałe drapanie prowadzi do uszkodzenia tkanek i powracających infekcji.