ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII

Świąd alergiczny – przyczyny i leczenie

Świąd alergiczny - przyczyny i leczenie

Co ciekawe, do tej pory nie powstała jeszcze pełna definicja świądu, gdyż nie ustalono, czy świąd jest jedną z form bólu czy też osobnym doznaniem fizjologicznym.

Przyczyny świądu

Istnieje wiele przyczyn świądu. Należy tu wymienić: atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, reakcje alergiczne takie jak zespół OAS czy pokrzywka, reakcje posłoneczne, reakcje na ukąszenia owadów.

Co ważne, świąd występujący jako objaw chorób alergicznych, często pojawia się także i w przebiegu innych chorób – chorób nerek, cukrzycy, infekcji czy nowotworów. Jest też jednym ze skutków nieprawidłowego odżywiania się.

Świąd może być także niepożądanym skutkiem przyjmowania leków.

Świąd alergiczny - przyczyny i leczenie

Jak powstaje świąd

Istnieje pewien mechanizm czy też schemat powstawania świądu. Samo odczucie świądu jest przenoszone przez małe włókna nerwowe, które są oddzielone od włókien, które przenoszą ból. W skórze, w spojówce oka i w błonach śluzowych znajdują się receptory dla świądu. Podstawowym warunkiem i najlepszym sposobem na uniknięcie świądu jest unikanie substancji świądotwórczych.

Niestety, nie zawsze jest to możliwe i dochodzi do kontaktu z alergenem.

Odpowiedzią na to jest intensywne drapanie podrażnionych miejsc, co prowadzi do kolejnych, mało przyjemnych konsekwencji, gdyż intensywne i długotrwałe drapanie prowadzi do uszkodzenia tkanek i powracających infekcji.

Mediatory świądu

W przypadku świądu alergicznego można mówić o jego mediatorach. Do najważniejszych mediatorów, które wzbudzają świąd, należą serotonina i histamina. Serotonina ma wpływ na powstanie świądu przy przebiegu chorób wątroby oraz nerek.

Z kolei capsaicina odgrywa ogromną rolę w tłumieniu świądu. Capsaicina to substancja, która zapobiega rozszerzaniu naczyń, bólowi i właśnie świądowi.

Leczenie świądu

Świąd alergiczny - przyczyny i leczenie

Podjęcie decyzji o sposobie leczenia musi być poprzedzone ustaleniem przyczyny świądu, gdyż świąd nie jest chorobą, a jedynie objawem. Usunięcie świądu polega na usunięciu jego przyczyny, a inne sposoby mogą jedynie zlikwidować nieprzyjemne skutki uboczne świądu.

Aby złagodzić uczucie swędzenia można stosować różne preparaty nawilżające, które zawierają różne substancje wspomagające odbudowę naskórka. Te substancje to m.in. oleje roślinne (olej lniany, oliwkowy, wiesiołkowy, arachidowy, ogórecznikowy), enoksolon, polidokanol i mocznik o stężeniu 3-10%.

Pomaga także stosowanie leków przeciwhistaminowych, jednak można je stosować jedynie doraźnie. W walce ze świądem dobrze sobie radzą również glikokortykosteroidy, które dłużej, tj. powyżej 2 tygodni, mogą być stosowane tylko i wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Innymi, doraźnymi sposobami są: przyjmowanie witaminy C, przyjmowanie wapnia, stosowanie właściwych środków myjących, unikanie obcisłych ubrań, zaprzestanie wizyt w saunie, stosowanie chłodnych okładów z zimnej wody czy mleka, a także zakładanie na noc bawełnianych rękawiczek.

Powyżej podane sposoby są tylko doraźnymi. Najlepszą metodą jest unikanie alergenów. Świąd alergiczny bardzo utrudnia życie, ale można z nim skutecznie walczyć.

Komentarze (2)

lemurek

5 lat temu

a jak ta wysypka wyglada? moze to cos powazniejszego niz alergia…

monki

5 lat temu

Wystapiła u mnie ze 2 dni temu wysypka której towarzyszy swiąd, nasilający się szczególnie wieczorem i teraz kiedy jest duszno jest praktycznie nie do wytrzymania. smaruje się fenistilem i pije wapno, ale mam wrażenie że to nic nie daje na wet na chwilę. czasami zdarzaja się u mnie jakieś alergiczne podrażnienia, ale jeszcze tak nie było 🙁

Komentarze są wyłączone.