ALERGIE SEZONOWE - PYŁKI Rodzaje alergii i Uczulenia

Jesienne alergie

Jesienne alergie

Jesienne pylenia

Wbrew pozorom pylenie roślin nie ustaje wraz z końcem wakacji. We wrześniu wciąż pylą: trawy, babka, pokrzywa, komosa, bylica i ambrozja. Ta ostatnia przestaje pylić dopiero w połowie października. Osoby uczulone na te rośliny mogą wciąż czuć się źle i wymagać poszerzonego leczenia. Aktywne są wciąż pszczoły i osy. Alergicy, którzy nie tolerują jadu owadów, muszą cały czas mieć się na baczności.

Jesienne alergieCzas grzybów i pleśni

Jesień to czas największego stężenia zarodników grzybów i pleśni: Alternaria i Cladosporium. Nawet krótka przechadzka po parku czy lesie może zakończyć się nasileniem objawów alergii. Pleśnie i grzyby chętnie rozwijają się w wilgotnym środowisku, np. w świeżo zgrabionych liściach.

Niechciani towarzysze jesieni pojawiają się nie tylko na dworze. Chętnie też wchodzą do domów, które w tym czasie coraz bardziej chłoną wilgoć. Można je spotkać w piwnicach, na strychu, a nawet w łazienkach i doniczkach z kwiatami. W starym budownictwie zdarza się, że grzyby pojawiają się także na ścianach, co jest szczególnie niebezpieczne dla alergików.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego

Październik to w większości polskich domów i mieszkań miesiąc rozpoczynający sezon grzewczy. Ogrzewanie powoduje pogorszenie się jakości powietrza w pomieszczeniach i wysychanie śluzówki nosa. Wraz ze wzrostem temperatury wzrasta ilość kurzu, a ciepłe powietrze unosi jego drobinki w powietrzu. Wzrasta także ilość roztoczy – ich liczba może się nawet podwoić! W tym czasie warto korzystać z urządzeń filtrujących powietrze lub jonizatorów i naturalnie – nie wolno zapominać o codziennym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń i utrzymywaniu temperatury maksymalnie do 20°C.

Złota polska jesień nie dla każdego jest równie urocza. Alergicy wciąż muszą pamiętać o swojej chorobie. Wytchnienie przychodzi dopiero wraz z mroźnym powietrzem, które skutecznie neutralizuje wiekszość alergenów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *