ODZIEŻ I OBUWIE Życie z alergią

Jak chronić ubrania przed roztoczami?

Jak chronić ubrania przed roztoczami?

Większość z nas wzdryga się na samą już myśl o jakichś małych robaczkach czy pajęczakach. A niestety, w naszym otoczeniu jest wiele takich małych żyjątek, wśród których są i niebezpieczne roztocza. Czy można się przed nimi uchronić czy pozostanie nam się przyzwyczaić do życia w ich obecności? Sprawdźmy.

Czym są roztocza?

Roztocza to mikroskopijne pajęczaki, które żyją w kurzu domowym, a ich głównym pożywieniem jest nasz naskórek. Same roztocza, jak ich odnóża i odchody, są alergenami i powodują u osób uczulonych takie reakcje alergiczne jak kaszel, duszności czy swędzenie. Jednak bez względu na to, czy jesteśmy na nie uczuleni, czy też nie, warto zadbać o to, aby nasze ubrania były od nich wolne.

Jak chronić ubrania przed roztoczami?

Ochrona ubrań polega przede wszystkim na dopilnowaniu tego, aby były one czyste. W związku z tym ważne jest, aby całe mieszkanie było wolne od kurzu, w którym żyją roztocza. Nie wystarczy tylko powierzchownie odkurzyć, trzeba dokładnie sprzątać mieszkanie. I nie możemy zapominać o odkurzaniu materaca, na którym śpimy.

Antyalergiczne środki do prania

Wracając do ubrań… Aby nie mieć problemów z roztoczami, warto stosować specjalne antyalergiczne środki do prania. Są one szczególnie polecane osobom z alergią na roztocza. Takie płyny czy proszki zawierają mieszaninę środków, które są skuteczne zarówno podczas prania ręcznego, jak i prania mechanicznego. Są to środki o znaczeniu medycznym przeznaczone do zwalczania stawonogów, których różne stadia rozwojowe są spotykane w naszych ubraniach. Zapewniają naszym ubraniom kompleksową ochronę przed roztoczami kurzu domowego, gdyż świetnie dezynfekują ubrania.

Antyalergiczne spraye do ubrań

Do pozbywania się roztoczy i zapobiegania ich pojawieniu się służą także specjalne płyny, którymi spryskujemy ubrania. Zawierają ona żywe kultury probiotycznych bakterii, są niepalne, nielotne i całkowicie przyjazne dla człowieka i środowiska. Mogą one być stosowane zarówno na ubraniach, jak i na pościeli, zasłonach czy dywanach.

Jak chronić ubrania przed roztoczami?

Właściwe przechowywanie ubrań

Często o tym zapominamy, ale ważne jest również właściwe przechowywanie ubrań. Często w szafach brakuje nam miejsca i wtedy upychamy ubrania, żeby tylko się zmieściły. Niestety, jest to ogromny błąd. Ubrania powinny był ułożone tak, aby materiał mógł „oddychać”. Innym naszym grzeszkiem jest to, że podczas sprzątania zapominamy o wyczyszczeniu wnętrza szaf.

Czasami też wkładamy ubrania, które jeszcze nie do końca wyschły. A wilgotne ubranie umieszczone ciasno w ciemnej szafce to doskonałe warunki do rozwoju roztoczy. Naszym błędem jest także i to, że kiedy zmieniamy garderobę na jesienną, to przed założeniem nie pierzemy ubrań. Nie wolno tak robić, zawsze trzeba je odświeżyć, najlepiej w dobrym, bakteriobójczym, wirusobójczym itp. proszku.

Jeśli mamy w szafach mało miejsca, to po pierwsze, przejrzyjmy naszą garderobę i pozbądźmy się zbędnych ubrań, a po drugie, przechowujmy je w specjalnych pokrowcach i woreczkach, z których odkurzaczem wysysamy powietrze i w ten sposób oszczędzamy miejsce.

Walka z roztoczami jest walką bez końca, szczególnie wtedy, kiedy mamy alergika w domu. Jednak dzięki zastosowaniu się do kilku zasad życie stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze. Grunt to zachowanie czystości i domu, i ubrań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *