superfoods dla dzieci

Trwa moda na superfoods, czyli produkty żywnościowe, które charakteryzują się szczególnymi właściwościami zdrowotnymi. Na liście znajdziemy także te, które są polecane najmłodszym. Które superfoods dla dzieci warto wprowadzić do ich diety?

Superfoods – co to takiego?

Żywność, która charakteryzuje się wysoką zawartością cennych składników odżywczych, określana jest mianem superfoods. Ten żywieniowy trend na dobre zagościł w zakresie prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Superfoods to przede wszystkim bogactwo witamin, minerałów i zdrowych kwasów tłuszczowych. Dzieci rosną, więc potrzebują tego typu składników do prawidłowego rozwoju. Dbając o ich zdrowie i racjonalne żywienie, powinniśmy wprowadzić do diety te super produkty pokarmowe, które są najbardziej wartościowe dla młodych organizmów. Jakie superfoods możemy podać dzieciom?

Łosoś

Ryby stanowią ważny element diety, także dziecka. Powinniśmy jeść je znacznie częściej, niż tylko raz w tygodniu. Jedną z zalecanych dzieciom ryb morskich jest łosoś. Niepowtarzalny smak i kolor z pewnością zachęcą malucha do spróbowania ryby. Łosoś jest źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które wpływają na pracę układu nerwowego. Cenne składniki wspomaga pamięć i koncentrację. Oprócz tego dostarcza witamin i minerałów, takich jak selen, cynk, potas i jod. Ryba jest tłusta, ale to samo zdrowie, więc absolutnie nie musimy obawiać się nadwagi u naszych pociech.

Borówki

Leśne owoce, takie jak borówki są mało kaloryczne, ale za to bardzo odżywcze. Borówki mają właściwości antynowotworowe. Mogą przyczynić się do poprawy wzroku. Co najlepsze, dostaniemy je bez problemu w Polsce, ponieważ to właśnie u nas zlokalizowane są największe plantacje tych owoców. Słodkie borówki idealnie sprawdzą się jako przekąska dla dzieci, dodatek do naleśników czy owocowych koktajlów. Na śniadanie, możemy podać je z równie zdrowym, jogurtem greckim.

Kakao

Czym byłoby śniadanie bez pysznego kakao? Do jego picia raczej nie musimy namawiać najmłodszych. Sęk w tym, by przygotowywać prawdziwe kakao, a nie napoje instant, zawierające cukier oraz inne zbędne substancje. Naturalne kakao pomaga na pamięć, serce i poprawia nastrój. Naturalne kakao ma gorzki smak, dlatego po przygotowaniu go z mlekiem, warto posłodzić je miodem. Zyskamy aromatyczny i pyszny napój, któremu nie oprze się żaden łasuch.

Orzechy

Orzechy, zwłaszcza te włoskie to niezwykle bogaty produkt, który możemy jeść codziennie. Sycą, ułatwiają zasypianie, a na dodatek wspomagają budowę kości. Podobnie jak ryby, zawierają cenne kwasy tłuszczowe, potrzebne do rozwoju dzieci. Już samo łuskanie orzechów może okazać się nie lada frajdą. Włoskie orzechy będą wspaniałą przekąską do szkoły, dodatkiem do owsianki czy jogurtu.

Pomidory

superfoodsNa liście superfoods nie brakuje warzyw. Dla dzieci polecane są pomidory, czyli źródło likopenu. Ma w sobie rzadko spotykane w produktach minerały, mnóstwo witamin i smaku. W surowej formie, pomidory nie zawsze są chętnie zjadane przez maluchy. Ale możemy podać im domowej roboty ketchup, przygotować makaron z sosem pomidorowym czy zapiekankę. Gwarantujemy, że nawet największy niejadek, spałaszuje ze smakiem kanapkę z pomidorowym wzorem.

Katarzyna Antos