śniadanie polskich dzieci

Śniadanie – podstawowy posiłek dnia, bez którego nie powinniśmy wychodzić z domu, zwłaszcza w okresie zimowym. Rodzice miewają problem z przekonaniem maluchów do zjedzenia tego ważnego posiłku. Jak wygląda śniadanie polskich dzieci? Weryfikujemy rzeczywistość z oczekiwaniami!

Śniadanie to podstawa

Pierwszy posiłek, który spożywamy po przebudzeniu powinien być zdrowy i pełnowartościowy. Z samego rana nasz organizm potrzebuje energii do działania. Musi się obudzić i być gotowy do nauki czy pracy. Fundujemy mu więc zarówno kalorie, jak i witaminy czy minerały. Tak przynajmniej wyglada wizja idealnego śniadania, ale rzeczywistość nie pozostawia wielu złudzeń. Energia pozwala także na ogrzanie naszego ciała, dlatego jesienią i zimą, wyjście z domu bez zjedzonego śniadania, nie jest najlepszym rozwiązaniem. W zdrowej diecie dziecka nie może zabraknąć śniadania zjedzonego w domu.

Śniadanie dziecka

W wielu polskich domach nie jada się śniadań, zwykle z braku czasu. Śpieszymy się, by odwieźć dzieci do szkoły i zdążyć do pracy, więc nie mamy czasu na zjedzenie posiłku. To wielki błąd, ponieważ śniadanie dziecko powinno zjeść jeszcze w domu. Często okazuje się, że dziecko nie zjada go nawet w szkole, zastępując pożywny posiłek batonami czy innymi słodkościami lub fast foodami. A wtedy łatwo o problemy zdrowotne, nadwagę, cukrzycę czy próchnicę. Osoby, które nie zapominają o śniadaniu, nie zawsze mają się czym pochwalić, ponieważ jego skład, daleko odbiega od zdrowych produktów. Na talerzach polskich dzieci lądują parówki, białe pieczywo czy słodkie płatki. Wysoko przetworzone produkty nie mają nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem, a tego potrzebują nasze maluchy. Dodatkowo, dzieci niechętnie jedzą poranny posiłek, grymaszą i marudzą. Rodzice mają problem, gdyż na siłę nie podadzą dzieciom śniadania. Na nic tłumaczenie, że trzeba zjeść śniadanie. Sedno problemu tkwi także w opiekunach, którzy swoimi zwyczajami pokazują dziecku, że sami nie jedzą śniadania. Wtedy maluch naśladując rodziców, bierze z nich przykład. Dobrą tradycją jest więc wspólne spożywanie posiłków każdego dnia, które uczy zdrowych nawyków od najmłodszych lat. Na drugie śniadanie, dziecku także warto zapakować do szkoły coś smacznego i pożywnego. W śniadaniówce powinny znaleźć się owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty i woda mineralna do picia.

Zdrowe śniadanie każdego dnia

dzieciZamiast słodzonych płatków i parówek, które z mięsem nie mają zbyt wiele wspólnego, na talerzach naszych pociech dietetycy najchętniej widzieliby warzywa, pełnoziarniste pieczywo i chude wędliny. Kanapka z gotowaną szynką i pomidorem dostarczy dziecku odpowiednią porcję błonnika. Do tego ulubiony owoc i szklanka kakao lub świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy lub marchewki i jabłka. Smacznie, zdrowo i kolorowo, co powinno zachęcić malucha do jedzenia. Dobrym pomysłem będzie też owsianka, z dodatkiem bakalii i owoców czy jajka, podane w ulubionej formie. Dzieci, które jedzą w domu śniadania są pełne energii i nie mają problemu ze skupieniem się na lekcjach. W innym wypadku czują się zmęczone i nie mają siły by myśleć. Nic dziwnego, skoro brakuje im energii. Dlatego warto małymi kroczkami przekonywać malucha do zjedzenia posiłku, samemu dając godny naśladowania przykład. Z czasem wspólne śniadanie stanie się obowiązkowym puntem dnia, a my będziemy spokojni o zdrowy rozwój naszych dzieci.

Katarzyna Antos