Sucha skóra – dlaczego trzeba o nią szczególnie dbać
Sucha skóra jest podatna na uszkodzenia, dlatego konieczne jest zadbanie o jej odpowiednią pielęgnację. Największe znaczenie ma codzienne nawilżanie kosmetykami, które zatrzymują wodę w głębokich warstwach skóry. Najlepiej sprawdzają się dermokosmetyki.

Przyczyny suchej skóry

Przyczyny suchej skóry nie zawsze są związane ze schorzeniami dermatologicznymi. Za nadmierne przesuszenie skóry odpowiada kilka czynników. U niektórych osób jest ona po prostu typem urody (podobnie jak cera mieszana, tłusta lub wrażliwa). Sucha skóra jest także wynikiem naturalnych procesów starzenia się, które powodują zmniejszenie ilości kolagenu i elastyny, co zaburza wiązanie wody w jej głębszych warstwach.

Za przesuszenie skóry odpowiada także klimat. Niekorzystne jest suche i zimne powietrze, wiatr, a także nadmierna ekspozycja na światło słoneczne. Należy uważać w sezonie grzewczym, kiedy w pomieszczeniach są włączone kaloryfery. Natomiast dobrze działa na cerę wilgotny klimat.

Za inne przyczyny suchej skóry uważa się:

  • kontakt z substancjami chemicznymi,
  • woda złej jakości lub z chlorem,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji,
  • niedostateczne nawodnienie organizmu,
  • niektóre choroby dermatologiczne (łuszczyca, trądzik),
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • choroby ogólnoustrojowe (np. zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca).

Czym charakteryzuje się sucha skóra?

Sucha skóra jest cienka, napięta, szorstka i matowa. Mimo braku schorzeń dermatologicznych wygląda na niezdrową. Często nadmiernie się łuszczy, czemu towarzyszy świąd, a niekiedy także pieczenie. Dodatkowo sucha skóra jest wrażliwa na dotyk i działanie czynników zewnętrznych, łatwo ulega podrażnieniom i uszkodzeniom mechanicznym.

Jak dbać o suchą skórę?

Sucha skóra wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich kosmetyków, które zapewnią jej właściwe nawilżenie i ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Nie mogą to być produkty, które zawierają substancje drażniące, takie jak konserwanty, sztuczne barwniki i zapachy. Do pielęgnacji suchej skóry poleca się dermokosmetyki, ponieważ są hipoalergiczne, a ich składniki wykazują działanie lecznicze. Są to: kwas pantotenowy, wysokie stężenie gliceryny, witaminy (zwłaszcza E i A), tłuszcze pochodzenia roślinnego (masło shea, olej z awokado, olej z orzechów makadamia), a także Naturalny Czynnik Nawilżający. Dodatkowo dermokosmetyki mają filtr przeciwsłoneczny, co chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Pielęgnacja suchej skóry powinna odbywać się rano i wieczorem. Poza oczyszczeniem bardzo ważne jest nałożenie kremu nawilżającego, ponieważ to dzięki niemu zachodzi regeneracja i tworzy się warstwa ochronna. Ważne jest, aby nie rozsmarowywać go na ciele, a delikatnie wklepywać.

Suchą skórę należy także chronić przed zimnym powietrzem i wiatrem. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Konieczne jest spożywanie warzyw i owoców oraz picie minimum 2 litrów wody dziennie.

Materiał partnera