jak odżywia aloes

Aloes to roślina ceniona od dawna! W jego mięsistych liściach, zarówno pośród odmian kilkumetrowych sukulentów, jak i tych hodowanych w domu, znajduje się mnóstwo substancji aktywnych. To właśnie im zawdzięczamy właściwości, takie jak działanie wzmacniające czy przeciwbakteryjne. W jaki sposób możemy odżywić swój organizm, poprawić jego kondycję? Które związki obecne w aloesie są najbardziej pożądane?

Wartościowy skład

Grube i mięsiste liście aloesu w większości składają się z wody, ale miąższ mimo wszystko kryje w sobie bogactwo, które docenia się w lecznictwie i kosmetyce. Na rynku znajdujemy bowiem szereg suplementów diety zawierających w swoim składzie aloes, ponadto kosmetyków do pielęgnacji, a także produktów, które mają wspomagać walkę z rozmaitymi przypadłościami natury zdrowotnej.

W miąższu aloesu możemy liczyć na obecność polisacharydów, wielu witamin i soli mineralnych. To te substancje, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego narządu i układu. Większość z nich dostarczamy wraz z pożywieniem, o ile nasza codzienna dieta zasługuje na miano zbilansowanej, racjonalnej i dopasowanej do stylu życia oraz podejmowanej aktywności fizycznej.

Niestety, w zabieganym świecie, nadmiarze obowiązków i zmaganiach z permanentnym stresem, zwyczajowe menu pozostawia wiele do życzenia, dlatego uzupełnianie niedoborów witamin czy minerałów, ma ogromne znaczenie. Do wykorzystania mamy właśnie suplementy diety czy też soki, napoje zawierające w swoim składzie aloes. Mogą to być produkty marki Aloe Vera Forever Living Polska.

Kolejne związki obecne w aloesie, to enzymy roślinne, aminokwasy endo- i egzogenne oraz tak ważne tłuszcze, głównie kwasy tłuszczowe. Do tego przeciwutleniacze, dzięki którym organizm skuteczniej odpiera ataki wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy starzenia się czy rozwój wielu schorzeń.

Najbardziej cenione aktywne substancje aloesu, to aloina, barbaloina i aloeemodyna. Nie oznacza to jednak, że tylko dla nich warto sięgnąć po zielone liście tej rośliny. Wiemy już, co znajduje się w nich składzie, a co z działaniem?

Odważ się na odżywianie

Pośród najbardziej znanych właściwości aloesu wymienia się działanie żółciopędne i przeczyszczające. Dzięki temu można skutecznie uporać się z nadmiarem nagromadzonych w organizmie toksyn. Trzeba jedynie pamiętać, by wszelkiego rodzaju preparaty tworzone z myślą o takim działaniu, stosować z umiarem. Również włączając w to samodzielnie przygotowany sok z miąższu liści aloesu. W nadmiarze bowiem może dojść do wypłukania elektrolitów.

Ten sam sok z aloesu może stać się częścią walki o jeszcze silniejszy układ odpornościowy. Efektem będzie znacznie lepsza ochrona przed kolejnymi infekcjami, dającymi o sobie znać szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Gdy system immunologiczny działa sprawnie, nie tylko nie trzeba martwić się o uciążliwe przeziębienia czy coroczne zachorowania na grypę. Jego kondycja jest bardzo ważna w przypadku schorzeń skórnych, głównie egzemy, alergii czy łuszczycy, ale i innych chorób o podłożu autoimmunologicznym.

Po aloes mogą sięgać osoby, które chcą obniżyć poziom cukru we krwi. Warto go zastosować, gdy zmagamy się z reumatyzmem lub nerwobólami. Roślina ta pomaga w zwalczaniu problemów występujących po stronie układu pokarmowego. Jest przydatna przy biegunkach i zaparciach, refluksie oraz zespole jelita drażliwego. Łatwiej o utrzymanie równowagi jelitowej flory bakteryjnej. Gdy układ pokarmowy działa prawidłowo, nie zasiedlają go kolejne bakterie, grzyby czy pasożyty, poprawia się funkcjonowanie całego organizmu.

Właściwości alkalizujące aloesu sprawiają, że równoważy on kwasowość pochodzącą z produktów spożywczych. I wreszcie można po niego sięgnąć wtedy, gdy jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka chorób serca. Ta wartościowa roślina sprzyja poprawianiu krążenia, utlenianiu krwi czy też regulowaniu ciśnienia.

Smacznie, zdrowo i wartościowo

Właściwie nie sposób nie zauważyć, że aloes wpływa korzystnie na każdy układ organizmu człowieka. Nie tylko odżywia, ale i przy tym smakuje, bo przecież można postawić na soki czy napoje aloesowe oraz te z dodatkiem innych produktów. Jeśli wypijane soki z aloesu lub przyjmowane preparaty, pozbawione są zbędnych substancji chemicznych, można liczyć na coraz lepszą kondycję organizmu.

Napój, sok, suplement diety, a może domowa pielęgnacja? Sami zdecydujmy, na czym chcemy się skupić. Wybierzmy sprawdzone produkty z aloesem w roli głównej, a z czasem przekonamy się, że to działa!

Materiał partnera