spotkanie z eks
Zdjęcie autorstwa Moose Photos z Pexels

Spotkanie z eks rzadko kiedy bywa przyjemnością. Często budzi negatywne emocje i przypomina nam o przykrych wydarzeniach z naszego życia. Nic dziwnego, że jesteśmy po nim rozbite i przytłoczone. W naszym artykule podpowiadamy, jak dojść do siebie po spotkaniu z eks. Choć nie jest to łatwe, to można odzyskać stan psychicznej równowagi.

Spis treści:

  1. Dlaczego spotkanie z eks rzadko jest przyjemne?
  2. Dlaczego po spotkaniu z eks czujesz się dziwnie?
  3. Jak dojść do siebie po spotkaniu z eks? Akceptacja emocji
  4. Przyczyny rozstania – pamiętaj o nich!
  5. Życie singielki jest fajne. Pamiętaj o tym, co masz do stracenia!
  6. Praca zawodowa – zaangażuj się w nią!
  7. Czas na własne pasje i spotkania ze znajomymi

Dlaczego spotkanie z eks rzadko jest przyjemne?

Spotkanie z eks należy do nieprzyjemnych doświadczeń, ponieważ spotykamy człowieka, na którym kiedyś poważnie się zawiodłyśmy. Ten ktoś kiedyś wiele dla nas znaczył, ale potem zawiódł nasze zaufanie, zdradzając nas lub stosując wobec nas przemoc. Choć minęło już trochę czasu, umysł człowieka ma to do siebie, że nie lubi powracać do bolesnych wspomnień. Te bowiem generują negatywne emocje, których wolelibyśmy uniknąć.

Dlaczego po spotkaniu z eks czujesz się dziwnie?

Niezależnie od tego, czy minęło 5 miesięcy czy 5 lat, spotkanie z eks zawsze budzi mniejsze lub większe emocje. Nawet gdy jesteśmy obecnie w szczęśliwym związku, spotkanie byłego partnera sprawia, że czujemy się dziwnie. Często nie potrafimy opisać tego stanu za pomocą słów. Czasem sytuację utrudnia fakt, że spotkanie z eks ma dość nietypowy charakter. Trafiamy razem na wesele, on bawi się na nim z nową partnerką, widzimy też jego dzieci. Wszystko to może nam skutecznie popsuć humor, nawet jeśli już dawno wyleczyłyśmy się z tamtej toksycznej miłości.

Jak dojść do siebie po spotkaniu z eks? Akceptacja emocji

To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Przede wszystkim musisz zaakceptować fakt, że spotkanie z eks wytrąciło cię z równowagi. Nie musisz zgrywać superbohaterki, której nic nie rusza. Nie jesteś kobietą z żelaza. Czasem pewne rzeczy wywołują w nas ogromne emocje, w tym przypominają o poczuciu zranienia. Nie lubimy czuć się bezsilne i uświadamiać sobie, że kiedyś popełniłyśmy tak duży błąd, wiążąc się z niewłaściwym facetem. Musimy jednak pogodzić się z tym faktem. Masz prawo do całego spektrum emocji. Spotkanie z eks może w tobie budzić złość, smutek, żal, ale też euforię czy podniecenie. Pamiętaj, że emocje nie są z gruntu dobre czy złe. Wszystkie nas o czymś informują. Zaopiekuj się nimi i zobacz, co chcą ci przekazać. Jeśli odczuwasz podniecenie, to znak, że ten facet wciąż na ciebie działa, więc powinnaś zachować ostrożność i unikać go. Bardzo łatwo możecie bowiem wylądować w łóżku, a wówczas twoje uczucia odżyją ze zdwojoną siłą. Euforia może pokazywać, że wciąż go kochasz. Nie zapomniałaś o nim, mimo starań. To także ostrzeżenie, że nie powinnaś szukać z nim kontaktu, bo może to się źle dla ciebie skończyć.

Przyczyny rozstania – pamiętaj o nich!

Nic nie dzieje się bez powodu. Twój eks także nie został twoim byłym tylko dlatego, że taki miałaś kaprys. Przyczyny rozstania rzadko są błahe. Zazwyczaj dajemy facetowi kilka szans na zmianę zachowania, ale on z nich nie korzysta. W końcu decydujemy się na rozstanie. Nie jest nam łatwo, ale w końcu powracamy do psychicznej równowagi.  Teraz możesz mieć znowu mętlik w głowie i cierpieć. Wystarczy, że zapomnisz, jakie były przyczyny rozstania, ile przez niego wycierpiałaś, gdy cię zdradzał, nadużywał alkoholu, poniżał i krytykował.  Pamiętaj o ogromie zła, jakiego doświadczyłaś z jego strony. Czy chcesz ponownie zafundować sobie piekło na ziemi?

Życie singielki jest fajne. Pamiętaj o tym, co masz do stracenia!

Tak naprawdę życie singielki jest fajne. Sama o sobie decydujesz. Masz czas dla przyjaciół, pasje, karierę zawodową i błogie lenistwo. Nikt ci nie narzeka, że za późno lub za szybko wstajesz. Nie musisz po nikim zbierać rozrzuconych skarpet. Pieniądze wydajesz wedle uznania. Sama dobierasz sobie sukienki i manicure, nie musisz liczyć się z niczyim zdaniem. Na dodatek cieszysz się stanem psychicznej równowagi. Pamiętasz okres, gdy spotykałaś się ze swoim eks? Nawet jeśli początkowo było w miarę fajnie, to czasem martwiłaś się tym, co on sobie pomyślał, dlaczego od razu nie odpisuje na wiadomości etc. Potem irytowało cię jego zachowanie, cierpiałaś z powodu jego zdrad, poniżania czy wskutek doświadczanej przemocy. Czy chcesz wracać do tego wszystkiego, co odbierało ci energię do działania i radość życia? Życie singielki jest fajne, masz wiele do stracenia.

Praca zawodowa – zaangażuj się w nią!

Masz świetną pracę, która daje ci satysfakcję, zapewnia rozwój i godziwe dochody. Realizujesz się w niej i doskonale się czujesz, gdy odpalasz służbowego laptopa. Zaangażuj się w swoją pracę zawodową, wspinaj się po kolejnych szczeblach kariery, zamiast decydować się na powrót do eks, który prawdopodobnie okaże się wielkim niewypałem. Jeśli za dużo myślisz o byłym partnerze, swoją uwagę poświęć wyzwaniom zawodowym, które na ciebie czekają. Nie tylko zrobisz coś pożytecznego, ale też nabierzesz dystansu, który straciłaś po spotkaniu z eks.

Czas na własne pasje i spotkania ze znajomymi

Wolny czas przeznacz na własne pasje i spotkania ze znajomymi. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu nie będzie cię kusił powrót do eks. Wypełnisz swoje życie czymś fascynującym, angażującym i wartościowym. Nabierzesz zdrowego dystansu i sama zauważysz, że nie warto ulegać emocjom, jakie wywołał w tobie były partner. Nie ma sensu wchodzić dwa razy do tej samej rzeki.