Co jeść jesienią
Zdjęcie autorstwa Daria Shevtsova z Pexels

Mamy końcówkę lata, która dodaje nam optymizmu i wprawia w doskonały nastrój. Jest ciepło, słonecznie, a miejscami nawet upalnie. Wielu z nas wciąż czuje wakacyjną aurę. To doskonały moment, aby nasycić się świeżymi owocami i warzywami. Wraz z nastaniem października te staną się znacznie trudniej dostępne. W naszym artykule podpowiadamy, co jeść jesienią.

Spis treści:

  1. Dieta bogata w owoce kończy się wraz z nastaniem jesieni
  2. Dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek dnia?
  3. Co jeść jesienią na śniadanie?
  4. Co jeść na drugie śniadanie?
  5. Skrobia oporna – dlaczego jest wskazana?
  6. Zdrowe przekąski na jesienne wieczory

Dieta bogata w owoce kończy się wraz z nastaniem jesieni

Latem chętnie sięgaliśmy po arbuzy, maliny, truskawki i czereśnie. Odżywialiśmy się zdrowo, ponieważ nie mieliśmy nawet ochoty na bardziej treściwe i tłuste potrawy. Jednak jesienią, po pierwsze, nie mamy łatwego dostępu do świeżych owoców sezonowych, a po drugie, te nie zaspokoją naszego zapotrzebowania na energię. Latem ulega ono spadkowi, ponieważ nie jesteśmy narażeni na niskie temperatury. Jesienią i zimą aura często nam nie sprzyja, dlatego organizm ulega wychłodzeniu.

Dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek dnia?

Zapewne słyszałeś o tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Tym słowom nie da się odmówić prawdy. Śniadanie zapewnia nam substancje odżywcze, których potrzebuje nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia. Czy wiesz, że jedząc je tuż po przebudzeniu, obniżasz poziom kortyzolu, znanego też jako hormon stresu? Ten ma nas motywować do walki w sytuacji zagrożenia, jeśli jednak nic nie stanowi dla nas niebezpieczeństwa, jest po prostu zbędny. Utrudnia koncentrację i wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.

Co jeść jesienią na śniadanie?

Co jeść na śniadanie? W naszych propozycjach nie znajdziesz nic oryginalnego. Uważamy, że warto postawić na prostotę, ponieważ wiele z nas rano nie ma zbyt wiele czasu. Często biegniemy  do pracy spóźnieni, dlatego też lepiej postawić na szybkie dania, których przygotowanie nie nastręcza trudności. Ważne jest to, aby jeść zróżnicowane śniadania. Jednego dnia postawić na jaglankę z owocami, drugiego na owsiankę z owocami, trzeciego na jajko na miękko i chleb pełnoziarnisty, a czwartego na jogurt naturalny z wkrojonymi plastrami banana.

Co jeść na drugie śniadanie?

Drugie śniadanie jest niemniej ważne niż pierwsze, choć często o nim zapominamy w ferworze walki o wywiązanie się z deadline`ów.  Pamiętajmy o tym, aby i tu zapanowała pewna różnorodność. Śniadanie to doskonała okazja, aby zjeść koktajl na bazie kefiru i owoców, kanapkę składającą się z chleba pełnoziarnistego, twarożku i warzyw. Możesz też zjeść garść orzechów, sałatkę z dodatkiem nasion dyni i słonecznika. Wszystko to dostarczy ci witamin, minerałów oraz energii niezbędnej do wydajnej oraz efektywnej pracy.

Skrobia oporna – dlaczego jest wskazana?

Kolacja powinna być lekka. Należy spożywać ją na dwie godziny przed snem po to, aby nie kłaść się z pełnym żołądkiem i nie odczuwać w związku z tym dyskomfortu. Pamiętajmy o tym, że nocą spowalnia nasz metabolizm, przez co posiłek gorzej się trawi. Na dodatek rano budzimy się najedzeni, nie odczuwamy głodu i pomijamy śniadanie, czyli najważniejszy posiłek dnia. Na kolację warto zjeść sałatkę z makaronem pełnoziarnistym, ryżem, kaszą czy ziemniakami. Dobrze jest wcześniej przechowywać te składniki w lodówce, aby powstała w nich skrobia oporna. Ta stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które obawiają się insulinooporności lub mają stosunkowo wysoki poziom cukru we krwi.

Zdrowe przekąski na jesienne wieczory

Jeśli szukasz zdrowych przekąsek na długie, jesienne wieczory, to twojej uwadze polecamy owoce liofilizowane. Można podgryzać je solo. Te również świetnie nadają się do koktajli, owsianki czy jaglanki. Owoce liofilizowane charakteryzują się wysoką zawartością składników odżywczych, ponieważ ich straty w procesie liofilizacji są dużo niższe niż przy mrożeniu czy tradycyjnym suszeniu.