rośliny na komary

Komary atakują nas w letni czas, psując przyjemne chwile na łonie natury. Środki owadobójcze nie każdemu przypadają do gustu, ale na szczęście natura ma swoją tajną broń, z której możemy skorzystać. Rośliny na komary mogą okazać się bardzo skuteczne, a w dodatku bezpieczne dla zdrowia.

Naturalna moc roślin

Rośliny to zdecydowanie tańsze i bardziej praktyczne rozwiązanie na komary. Nie dość, że wiele z nich to bardzo atrakcyjne rośliny, które pełnią funkcję ozdobną, w dodatku pięknie pachną i odstraszają naprzykrzające się owady. Naturalne sposoby walki z komarami w postaci roślin to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą stosować chemicznych środków w formie sprayów. Z uprawą większości roślin, bez problemu poradzą sobie amatorzy. A efekty z pewnością zaskoczą, szczególnie podczas grilla w ogrodzie, kiedy komary na pewno zechcą przyłączyć się do imprezy.

Lawenda

Nawet kosmetologia nie może obejść się bez lawendy. Jej wspaniały zapach często pojawia się w kosmetykach czy środkach do odświeżania powietrza. Lawenda, a właściwie jej aromat odstrasza nie tylko mole, ale jak się okazuje także komary. Fioletowe kwiaty lubią słońce, można je przycinać, by lepiej rosły, czego najlepiej dokonywać we wrześniu. Roślinę możemy posadzić na działce, w ogrodzie lub trzymać ją w doniczce na balkonie czy parapecie. Warto wiedzieć, że charakterystyczny zapach lawendy pomaga w zasypianiu, więc przy okazji możemy liczyć na rozwiązanie naszego problemu z bezsennością.

Trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa kojarzy się z tropikami i słusznie. Olejki, które kryją się w liściach skutecznie odstraszają nie tylko komary, ale także inne owady. Trawa tego typu nie jest odporna na mrozy, więc nie możemy pozostawić ją bez obaw na okres zimowy na zewnątrz. Najlepiej przesadzić ją na zimę do doniczek i trzymać w ciepłym miejscu. Latem będzie ozdobą naszego tarasu i nieocenioną bronią w walce z uciążliwymi komarami.

Nagietek

Pomarańczowe kwiaty są bardzo popularne w kosmetyce. Nagietek ma wiele właściwości, jedną z nich jest odstraszające działanie na komary. Ciepłe i słoneczne miejsce będzie idealne dla nagietka. Komary odstrasza, ale za to przyciąga pszczoły, więc jeśli jesteśmy uczuleni na ich jad, lepiej zrezygnujmy z uprawy nagietka, na rzecz innych, równie skutecznych roślin.

Mirt

roślinaMirt jest dość wymagającą rośliną, choć możemy wyhodować ją na balkonie czy tarasie. Wykorzystywana była dawniej do wianków ślubnych czy komunijnych. Jej zapach po roztarciu liści przypomina nieco żywicę i kamforę. Aromat odstrasza komary, które z pewnością będą omijać nasze otoczenie. Pamiętajmy jednak o zraszaniu mirtu, by cieszyć się pięknym wyglądem rośliny przez długi czas.

Katarzyna Antos