uczulają na słońce

Stosowanie ziół ma duże znaczenie w medycynie. Rośliny są bardzo często wykorzystywane do produkcji różnych leków. Niestety zioła mogą reagować ze słońcem, tworząc reakcje alergiczne. Które zioła uczulają na słońce?

Zioła a alergia

Bogactwo ziół pozwala na naturalne leczenie. Rośliny od wieków są znane ze swoich właściwości zdrowotnych. Obecnie także wykorzystuje się ich wielką moc. Tak jak chemiczne związki, także te naturalne, mogą wywołać objawy alergii, szczególnie pod wpływem różnych czynników, takich jak chociażby słońce. Zioła zawierają wyciągi roślinne, które mogą być fototoksyczne. Zażyte doustnie czy chociażby na rany skórne, mogą skutkować objawami, podobnymi do oparzenia słonecznego. Dlatego lepiej poznać te zioła, które uczulają na słońce.

Arcydzięgiel litwor

Roślina zwana także jako dzięgiel lekarski, wspomaga układ trawienny i jest doskonałym lekarstwem na wzdęcia. Bez względu na to, w jaki sposób go zastosujemy, po ekspozycji na słońce, na naszej skórze mogą pojawić się oparzenia lub przebarwienia.

Bergamotka

Olejek z bergamotki jest znany w leczeniu wszelkich grzybic czy innych problemów skórnych. Bergamotka wydziela piękny zapach, ale jest bardzo fototoksyczna. Wysypka i trwałe przebarwienia to konsekwencja reakcji zioła ze słońcem. Jedynie herbatę z jej dodatkiem, możemy pić bez obaw o niepokojące objawy alergiczne.

Dziurawiec

Dziurawiec jest rośliną, którą doskonale znają nasze babcie. Działa na układ trawienny i niweluje bóle miesiączkowe. Wyciąg alkoholowy, który uzyskuje się z rośliny, reaguje ze słońcem, więc może uczulać. Napar na szczęście nie wykazuje takich właściwości, dlatego pijmy go z pełnym spokojem.

Nagietek lekarski

Pomarańczowy kwiat zapewnia młody i zdrowy wygląd skóry, dlatego nagietek znajdziemy w wielu produktach kosmetycznych. Bywa nadwrażliwy na działanie promieniowania słonecznego, dlatego dokładnie czytajmy etykiety naszych kremów, zanim wybierzemy się na plażę czy spacer w pełnym słońcu po mieście.

Barszcz Sosnowskiego

roślinaPrzed rośliną, jaką jest Barszcz Sosnowskiego,  każdego roku ostrzegają różne służby. Spotkamy go na łąkach, polach czy w górach. Roślina wytwarza tak silne opary, że samo podejście w je okolicę grozi poważnym poparzeniem skóry. Wyciąg z barszczu powoduje, że skóra staje się wyjątkowo podatna na działanie słońca, więc lepiej trzymać się od niego z daleka.

Katarzyna Antos