rośliny doniczkowe

Powszechnie mówi się, że kwiaty doniczkowe uczulają i alergicy powinni z nich całkowicie zrezygnować. Nie do końca, ponieważ niektóre odmiany, mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Jakie rośliny doniczkowe wybrać dla alergika? Które są bezpieczne i nie uczulają?

Alergia na rośliny

Alergia na rośliny hodowane w warunkach domowych występuje niezwykle rzadko. Kwiaty można trzymać w domu, grunt, by nie przesadzać z ich ilością. Przy silnej alergii na pleśnie i grzyby, ich uprawa może być nieco problematyczna, gdyż alergeny te, znajdują się w glebie. Ale nie wszystkie kwiaty wymagają takiego podłoża. Rośliny są niezbędne w naszym otoczeniu, ponieważ uczestniczą w procesie fotosyntezy. Zapewniają nam tlen i są naturalnymi filtrami powietrza. Nawet lekarze podkreślają, że alergia wcale nie wyklucza całkowitej rezygnacji z trzymania roślin doniczkowych w naszych domach. Poznajmy więc odmiany, które nadają się dla alergika.

Dracena – Dracaena

Dracena to bardzo popularna roślina doniczkowa, wywodząca się z Wysp Kanaryjskich. Istnieje wiele gatunków, które mogą być uprawiane w warunkach domowych. Roślina jest łatwa w utrzymaniu, ponieważ osiadający się na liściach kurz, bez problemu przetrzemy szmatką. Dracena lubi wilgotne warunki, więc warto ją od czasu do czasu zraszać wodą. Podczas sadzenia, na dnie doniczki najlepiej wsypać żwir czy keramzyt. Zielone rośliny pochłaniają szkodliwe substancje, więc ich uprawa w mieszkaniu przyniesie nam wiele korzyści dla zdrowia.

Bluszcz pospolityHedera helix

Wiecznie zielony bluszcz stanowi ciekawy element wystroju wnętrz, szczególnie surowych, białych pomieszczeń, w dość minimalistycznym stylu. Bluszcz najlepiej czuje się w zacienionych miejscach. Pięknie prezentuje się na elewacjach budynków. Pamiętajmy jednak, że jest rośliną trująca, więc trzymajmy ją z dala od małych dzieci i zwierząt domowych.

Sansewieria gwinejska – Sansevieria trifasciata

Roślina charakteryzuje się długimi, strzelistymi liśćmi. Często spotkamy ją w galeriach handlowych, gdzie dumnie rośnie w wysokich, ozdobnych donicach. Sansewieria jest mało problematyczna, nie wymaga częstego podlewania, dlatego nawet początkujący hodowca powinien sobie z nią poradzić. Roślina nocą wydziela tlen, więc ułatwi oddychanie chorych na astmę czy alergie wziewne.

Skrzydłokwiat – Spathiphyllum

Rośliną, uwielbiającą wilgoć jest skrzydłokwiat, który charakteryzuje się białymi kwiatami. Skrzydłokwiat wyłapuje szkodliwe substancje, wytwarzane przez nasze meble czy plastik, co dobrze wpływa na stan powietrza i samopoczucie. Nie trzeba podcinać kwiatu, wystarczy usuwać suche liście i wycierać gałązki z kurzu.

Kaktus wielkanocny – Hatiora gaertneri

roślinyKaktus wielkanocny jest bardzo efektowną rośliną, ponieważ pięknie kwitnie. Barwne kwiaty cieszą oczy domowników. Ale nie tylko kwestie wizualne są istotne. Roślina doniczkowa produkuje tlen, więc jest wskazana dla alergików. Lubi ciepłe miejsca i musi być regularnie podlewany, tak by go nie przelać i nie przesuszyć. Hodowcy z pewnością docenią atrakcyjny wygląd tej rośliny.

Katarzyna Antos