ABC alergii NAJNOWSZE TESTY ALERGICZNE

Rodzaje testów alergicznych – jak wybrać właściwy?

rodzaje-testow-alergicznych

Metodą diagnostyczną w alergologii są odpowiednie testy. Przestawiamy rodzaje testów alergicznych – jak wybrać właściwy?

Testy alergiczne

Testy alergiczne są najlepszą metodą w diagnostyce alergii. Pozwalają ustalić, jakie alergeny są szkodliwe dla danego organizmu. Przy podejrzeniu o uczuleniu, można wykonać testy, które będą dotyczyć tylko określonej grupy alergenów, co umożliwia bardziej precyzyjne zdiagnozowanie alergii i ustalenie formy leczenia. Wśród testów alergicznych, najpopularniejsze są testy skórne.

Rodzaje testów alergicznych

Testy skórne są najczęściej wykorzystywaną metodą w diagnozowaniu alergii. To nie tylko podstawowy, ale przede wszystkim najtańszy sposób na sprawdzenie uczulenia. Traktuje się je jako prowokacyjną próbę skórną. W Polsce, lekarze zwykle stosują punktową technikę testów skórnych.
Wykrywają one zarówno alergeny wziewne jak i pokarmowe. Wymagają odpowiedniego przygotowania pacjenta, co pozwala na uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników.

Testy śródskórne

Takie testy są czulsze od metody punktowej. Znajdują swoje zastosowanie przy uczuleniu na jad owadów błonkoskrzydłych, penicylinę czy niektóre pokarmy. Wymagają czasu podczas wykonywania.

Punktowe testy doskórne SPT

Punktowe testy czyli skin prick test są najlepszymi testami skórnymi. Są bezpieczne, tanie i proste w wykonaniu. Dają mniej fałszywych wyników niż testy śródskórne. Wykonane na przedramieniu, pozwalają na obserwację reakcji przez osobę, na której są wykonywane.

Testy prick by prick

W metodą prick by prick stosuje się naturalne produkty takie jak świeże owoce czy krowie mleko. Najpierw nakłuwa się owoc, a potem tym samym narzędziem skórę. Naturalne produkty pozwalają na lepsze wyniki, ale wykonanie testu wymaga dużego doświadczenia.

Testy płatkowetesty-alergiczne

Testy płatkowe, inaczej zwane naskórkowymi, wykonywane są na przedramieniu lub między łopatkami. Przylepia się do skóry kawałek bibuły lub gazy, nasączony określoną substancją. Reakcję odczytuje się po 24 i 48 godzinach. Dzięki tej metodzie sprawdza się rumień, świąd, pęcherzyki oraz obrzęk skóry.

Jak wybrać właściwy test? Najlepiej określić grupę prawdopodobnych alergenów. Skoro reakcje występują po zjedzeniu danych produktów, kontakcie z psem czy spacerze po łące, możemy przypuszczać co jest ich źródłem. Alergolog wybierze odpowiedni test, którego wyniki pozwolą na dalsze postępowanie, związane z alergią.

Komentarze

stokrotka

8 lat temu

Mi za to odczulanie niewiele dało – pieniądze wyrzucone w błoto. Najważniejsze to wprowadzić zmiany do swojej diety i wzmocnić organizm. Moja recepta? zero glutenu i nabiału, po latach silnie mnie uczuliły. Na pyłki i roztocza stosuję tabletki clatra z bilastyną i pomagają, najlepiej odwiedzić lekarza od doberze odpowiednie leki

Komentarze są wyłączone.