jak-przebiega-alergia-u-dzieci

Alergie mogą mieć różną postać. Wszystko zależy od alergenów i naszego organizmu. Jak przebiega uczulenie u dzieci?

Alergie u dzieci

Dzieci stanowią największą grupę osób, która boryka się z problemem alergii. Uczulenia pojawiają się już u niemowląt, co jest kłopotliwe dla rodziców, którzy często nie wiedzą, że mają styczność z alergią. Alergeny czyhają na każdym kroku. Czy to roztocza, pyłki, kosmetyki, czy pokarmy – wszystko może uczulać.alergia

Jak przebiega uczulenie u dzieci?

Przebieg uczulenia u dzieci zależy od wielu czynników. Głównym z nich jest rodzaj alergii. Każde uczulenie objawia się inaczej, więc dzieci wymagają indywidualnego podejścia. Najczęstszą alergią u najmłodszych jest uczulenie pokarmowe. Jego źródłem są białka, których w mleku znajduje się nawet kilkadziesiąt. Objawy alergii dotyczą układu pokarmowego i skóry. Dzieci mogą odczuwać bóle brzucha, kolki, wzdęcia. Na ich skórze zwykle pojawia się wysypka, zaczerwienie czy świąd. Przebieg alergii zależy więc od pielęgnacji skóry i diety dziecka. Gdy matka karmi piersią, można zastosować dietę eliminacyjną, co złagodzi objawy uczulenia. Rozwiązaniem jest także mleko zastępcze. Taka alergia zazwyczaj mija po 3 roku życia. W przypadku nieco starszych dzieci, alergia może dotyczyć alergenów wziewnych takich jak roztocza kurzu czy pyłki roślin, unoszące się w powietrzu. O alergii alarmuje kaszel, suchość w gardle, kichanie i katar. Przy wysokim stężeniu pyłków, czy w pomieszczeniach, gdzie jest dużo tekstylnych tapicerek czy dywanów, objawy mogą się nasilać, co da bardziej uciążliwy przebieg alergii. Szkodliwymi alergenami jest także sierść zwierząt oraz pierze. Przebywanie wśród takich zwierząt także stwarza ryzyko zwiększonych objawów.

Co zrobić, aby złagodzić przebieg alergii?

alergie-u-dzieci

Rozwiązań problemu jest kilka. Jednym z nich jest odczulanie. Taka metoda pozwala na zmniejszenie reakcji alergicznych, ale nie daje całkowitej gwarancji, że objawy nie wrócą. Odczulanie zwykle wykonuje się podając odpowiednie szczepionki, w ustalonych przez alergologa odstępach czasowych. W leczeniu alergii stosuje się leki, które mają za zadanie zmniejszyć uciążliwy kata czy łzawienie oczu. Przy uczuleniu na pokarmy, alergicy muszą unikać danych produktów, co pozwala na łagodny przebieg schorzenia i uniknięcie groźnego wstrząsu anafilaktycznego.

Przebieg alergii u dzieci zależy od danego uczulenia i pracy układu immunologicznego. Objawy bywają różne. Lekarz alergolog ustala najbardziej odpowiednią formę postępowania przy uczuleniu, która ma zapewnić komfortowe życie dziecka.