ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Reakcje krzyżowe a OAS

Reakcje krzyżowe a OAS

Jak powstaje reakcja krzyżowa

Alergeny to antygeny posiadające zdolność do wywoływania reakcji alergicznej z udziałem pewnych przeciwciał, czego konsekwencją jest wywołanie objawów alergicznych. Czasami występuje zjawisko reakcji krzyżowej, kiedy wytwarzane przeciwciała klasy IgE przeciwko jakiemuś jednemu alergenowi rozpoznają bądź wiążą się z podobnym białkiem, które ma jednak inne pochodzenie.

Reakcje krzyżowe a OAS

Najczęściej występujące reakcje krzyżowe

 • Brzoza + owoce i warzywa
  80% osób, u których pojawiają się objawy alergii na brzozę, ma także zmiany w jamie ustnej i gardle po zjedzeniu owoców (jabłka, gruszki, czereśni, moreli, wiśni), warzyw (selera, marchwi) i orzeszków. Aż u 8,7% osób chorych na pyłkowinę pojawiły się ciężkie reakcje układowe, które mogły zagrażać ich życiu.
 • Brzoza + pyłki drzew
  Reakcja krzyżowa pojawia się także pomiędzy pyłkiem brzozy a pyłkiem grabu, buku, dębu i leszczyny. Objawem są zazwyczaj zmiany w jamie ustnej.
 • Trawy + owoce
  Reakcja krzyżowa może się także pojawić pomiędzy pyłkami traw a melonem, arbuzem, pomidorem, a nawet mąką. Reakcja ta objawia się przede wszystkim zmianami w jamie ustnej.

 • Lateks + owoce
  Od 30% do 80% osób cierpiących na alergię na lateks ujawnia reakcje krzyżowe także na alergeny pokarmowe. Mówi się o tzw. zespole lateksowo-owocowym. Jest on spowodowany odczynami krzyżowymi pomiędzy lateksem a proteinami bananów, kiwi, awokado, ziemniaków, pomidorów, ananasów, melonów, fig, mango i kasztanów jadalnych. Osobom z zespołem lateksowo-owocowym szkodzą przede wszystkim awokado, banany, kiwi oraz kasztany jadalne. Alergia objawia się różnie u różnych pacjentów – u niektórych występuje świąd, kaszel, spadek ciśnienia i duszności, a u niektórych nie ma żadnych objawów klinicznych, a alergię rozpoznano na podstawie dodatnich prób skórnych.

Reakcje krzyżowe a OAS

 

 • Inne
  Reakcje krzyżowe moją się pojawić także pomiędzy grzybami a skorupiakami, oraz pomiędzy drobiem a jajkiem (pierze a żółtko jaja).

Co ważne, to, że możliwe jest wystąpienie reakcji krzyżowej, nie oznacza, że rozwinie się kolejne uczulenie. Takie wiązanie się przeciwciał z białkiem (które jest podobne do alergenu), może, ale nie musi dawać żadnych objawów.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 1 2