Alergie skórne PRZYCZYNY

Reakcje alergiczne na trujący bluszcz i …mango

Reakcje alergiczne na trujący bluszcz i ...mango

Umycie wodą z żelem myjącym tłustej skóry po soku niezwłocznie po kontakcie z wydzieliną bluszczu może skutecznie zapobiec wysypce. I oczywiście unikanie bezpośredniego kontaktu z roślinami.

Jak jednak dobrze rozpoznać roślinę?

Bluszcz jest częstą przyczyną kontaktowego zapalenia skóry, w reakcji alergicznej po bezpośrednim kontakcie ze skórą. AZS ma co prawda nieprzyjemne objawy, ale zazwyczaj nie stanowi w tym przypadku poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Obieraj mango

Trujący bluszcz czy dąb są wykorzystywane do produkcji żywicy o nazwie urushiol, mogącej powodować alergiczną wysypkę.

Substancje te występują również w mango, orzechach nerkowca i drzewach miłorzębu. W przypadku mango obieranie owoców zapobiega wystąpieniu stanu zapalnego skóry. Ludzie, którzy jedzą całe owoce, przegryzając zębami skórę, mogą mieć ciężką reakcję wokół ust.

Trujący bluszcz czy dąb jest wykorzystywany do produkcji chemicznej z oleju z liści, który powoduje pieczenie, świąd, zaczerwienienie i pęcherze na skórze w wyniku reakcji zapalnej – zapalenia kontaktowego skóry. Nie jest to reakcja zaraźliwa, ani nie przenosi się z jednej części ciała na inną.

Około 10-15% populacji wykazuje dużą wrażliwość na bluszcz i mogą u nich wystąpić szczególnie ciężkie objawy. Wysypka rozpoczyna się zwykle jeden lub dwa dni po ekspozycji, ale bywa, że zaczyna się nawet po kilku dniach.

Reakcje alergiczne na trujący bluszcz i ...mangoPierwsze oznaki wysypki to zakrzywione czerwone smugi na skórze, swędzące grudki lub pęcherze, które w dalszym ciągu pojawiają się przez kolejne dni, nawet do trzech tygodni z powodu powolnej reakcji na wchłaniany sok żywiczny i w zależności od ilości żywicy, z którą nasza skóra miała bezpośredni kontakt.

Wydaje się zatem, że wysypka rozszerza się, a uczuleni mają wrażenie, że wciąż trujący bluszcz został w ubraniu. Jest to teoretycznie możliwe, lecz nawet wielokrotne praniu tych samych rzeczy często nie daje żadnej poprawy.

Warto pamiętać, że zwierzęta mogą przenosić trującą żywicę z roślin.

Diagnoza powinna bazować na obserwacji typowej wysypki i historii potencjalnego narażenia (np. czy kontakt nastąpił podczas pielenia ogrodu lub spaceru w lesie).

Zapobieganie

Najlepszym sposobem na trujący bluszcz czy dąb jest zapobieganie stanowi zapalnemu skóry. Umycie skóry wodą z mydłem czy żelem może pomóc w zmniejszeniu nasilenia wysypki, ale to jest mało praktyczne, ponieważ musi być wykonane natychmiast po kontakcie – do 10 minut tylko 50% żywicy jest do zmycia, a po 30 minutach tylko 10%.

Jasna wysypka jest widoczna na ogół przez 14-21 dni. Leczenie jest ukierunkowane na kontrolę swędzenia. Doustne leki przeciwhistaminowe mogą nieco złagodzić swędzenie, ale nie zawsze sa pomocne, a spowalniają myślenie i powodują ogólną senność.

Kremy z kortyzonem czy maści (bez recepty lub na receptę) pomagają jedynie wtedy, jeśli są zastosowane od razu, zanim pojawiają się pęcherze, ewentualnie znacznie później, kiedy pęcherze wyschną. Kompresy z roztworem Burowa (dostępny bez recepty) może pomóc w szybszym zasychaniu śluzu. Lokalne środki znieczulające takie jak kremy galmanowe mogą u niektórych przynieść ulgę. Kąpiele owsiane i chłodne okłady również są zalecane w łagodzeniu objawów.

Kiedy wysypka jest ciężka, gdy dotyka twarzy lub powoduje rozległe pęcherze, podawane są doustne sterydy (np. prednizon). Leczenie powinno być utrzymane, często w dawkach malejących przez 10-14 dni lub nawet dłużej, aby zapobiec nawrotowi wysypki i ponownemu nasileniu objawów skórnych. Pacjenci, którzy przez 6 dni przyjmowali kortyzon często czuli się gorzej zakończeniu tego leczenia, bo dawka była zbyt niska i podawana w zbyt krótkim czasie.

Reakcje alergiczne na trujący bluszcz i ...mangoDomowe sposoby – od liści aloesu, octu, sody do pieczenia, torebek do herbaty itp. są na ogół nieszkodliwe, ale wątpliwej skuteczności.

Trujący bluszcz i rośliny pokrewne bywają ukryte wśród innych roślin i czasem naprawdę trudno ich uniknąć. Pomocne są oczywiście długie spodnie i długie rękawy podczas przechadzki w parku, po ogrodzie lub wędrówki po lesie. Podczas odchwaszczania ogródka nie odsłaniajmy przedramion i nadgarstków – tu sprawdzają się rękawice winylowe, nie wchłaniające soku z bluszczu, bardziej skuteczne niż tkaniny lub skórzane rękawice.

Próby odczulania – doustnie lub w zastrzykach, okazały się nieskuteczne i nawet niebezpieczne.
(AC)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0