MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Rajstopy, pończochy… – czy przy alergii lepiej ich unikać?


uczulenie na rajstopy

Czy zdarzyło się Wam drogie Panie wystroić się na przyjęcie, uroczystość, ważne spotkanie? Byłyście z siebie zadowolone i szczęśliwe, a potem chowałyście się po kątach drapiąc jak szalone? Ach te rajstopy.

Wiele kobiet po założeniu rajstop albo pończoch dostaje wysypki. I dzieje się tak za każdym razem. Niektórzy śmieją się, że to alergia na rajstopy.

Co może być w nich jednak szkodliwego? Co powoduje dolegliwości? To barwniki i dodatki, mające na celu ulepszyć wyrób i często ułatwić nam życie.

Ads code goes here

Zacznijmy od barwników…

Najbardziej uczulają zwykle rajstopy i pończochy w ciemnych kolorach. Dzieje się tak dlatego, że stężenie barwników jest w nich największe.

Poza tym, istnieje również taka możliwość, że jeszcze w fazie produkcji rajstopy zostały źle wypłukane po farbowaniu i to właśnie związki zawarte w środkach utrwalających kolor uczulają nas najbardziej.

uczulenie na rajstopyFormaldehyd to inaczej aldehyd mrówkowy. Stosuje się go w przemyśle do wyrobu żywic syntetycznych, włókien chemicznych, barwników i jako środek odkażający. Jest także konserwantem.

Podczas noszenia rajstop jest wchłaniany przez skórę i powoduje rogowacenie naskórka, zmniejszenie potliwości z powodu uszkodzenia gruczołów łojowych i różnego rodzaju zapalenia skóry.

Aminy to związki organiczne, pochodne amoniaku. Mają działanie żrące, w dużym stężeniu mogą być naprawdę niebezpieczne. Dlatego, jeśli nawet wolimy ciemny kolor i lepiej w nim wyglądamy, bezpieczniej wybierać jasne kolory lub nawet rajstopy bezbarwne.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij