Przyczyny fotodermatozy

Wyprysk fototoksyczny

Wyróżniamy dwa rodzaje wyprysków, będących następstwem nadwrażliwości na promienie UV. Wyprysk fototoksyczny pojawia się podczas ekspozycji na słońce. W jego przypadku wystarczy wyeliminować czynnik zwiększający wrażliwość na promienie UV.

Przyczyny fotodermatozy

Wyprysk fotoalergiczny

W przypadku wyprysku fotoalergicznego sprawa jest bardziej skomplikowana. Zmiany skórne pojawiają się kilka- lub kilkanaście godzin po ekspozycji na słońce. W przypadku fotoalergii należy unikać promieniowania UV i zabezpieczać skórę kremem z filtrem SPF 50+. Osoby, które borykają się z tą przypadłością, powinny zainwestować w preparat na bazie filtrów mineralnych: dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Tego typu specyfiki odbijają promienie słoneczne niczym lustro, podczas gdy filtry chemiczne często wywołują fotoalergiczną egzemę.

W diagnostyce fotodermatoz wykorzystuje się fototesty płatkowe. Stanowią one modyfikację testów płatkowych. Ich działanie opiera się na dodatkowym naświetlaniu testowanego obszaru skóry promieniami UV. Dopóki lekarz nie ustali przyczyny zmian skórnych, należy bezwzględnie chronić skórę przed słońcem.