Alergie skórne PRZYCZYNY

Przyczyny fotodermatozy

Przyczyny fotodermatozy

Do najczęściej występujących objawów alergii zalicza się: łzawienie oczu, katar i wysypkę. Zdarza się, iż silny alergen przyczynia się do wystąpienia ataków duszności i obrzęków, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Czynniki alergizujące

Wśród alergików znajdują się osoby, które od dziecka borykają się z uczuleniem oraz takie, u których nadwrażliwość dała o sobie znać w wieku dojrzałym. Do najczęściej spotykanych czynników alergizujących należą: smog, pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, promienie słońca, kosmetyki i leki.

Przyczyny fotodermatozy

Czym jest fotodermatoza?

W przypadku nadwrażliwości na słońce mówimy o fotodermatozie. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego na skórze pojawiają się zmiany, którym towarzyszy świąd. Fotodermatozy dają o sobie znać na różnych etapach życia.

Czynniki fototoksyczne

Zdarza się, iż samo promieniowanie słoneczne wywołuje reakcję skórną. Częściej jednak mamy do czynienia z sytuacją, iż niepożądane zmiany pojawiają się wskutek połączenia promieni UV z substancją, którą zażyliśmy lub zastosowaliśmy miejscowo. Wśród najczęściej spotykanych czynników fototoksycznych wymienia się: wody toaletowe, kosmetyki, dziurawiec, leki, preparaty na bazie kwasu mlekowego i glikolowego. U źródeł nadwrażliwości na promienie słoneczne znajdują się: leki przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i antybiotyki.

Wyprysk fototoksyczny

Wyróżniamy dwa rodzaje wyprysków, będących następstwem nadwrażliwości na promienie UV. Wyprysk fototoksyczny pojawia się podczas ekspozycji na słońce. W jego przypadku wystarczy wyeliminować czynnik zwiększający wrażliwość na promienie UV.

Przyczyny fotodermatozy

Wyprysk fotoalergiczny

W przypadku wyprysku fotoalergicznego sprawa jest bardziej skomplikowana. Zmiany skórne pojawiają się kilka- lub kilkanaście godzin po ekspozycji na słońce. W przypadku fotoalergii należy unikać promieniowania UV i zabezpieczać skórę kremem z filtrem SPF 50+. Osoby, które borykają się z tą przypadłością, powinny zainwestować w preparat na bazie filtrów mineralnych: dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Tego typu specyfiki odbijają promienie słoneczne niczym lustro, podczas gdy filtry chemiczne często wywołują fotoalergiczną egzemę.

W diagnostyce fotodermatoz wykorzystuje się fototesty płatkowe. Stanowią one modyfikację testów płatkowych. Ich działanie opiera się na dodatkowym naświetlaniu testowanego obszaru skóry promieniami UV. Dopóki lekarz nie ustali przyczyny zmian skórnych, należy bezwzględnie chronić skórę przed słońcem.