Przyczyny fotodermatozy

Do najczęściej występujących objawów alergii zalicza się: łzawienie oczu, katar i wysypkę. Zdarza się, iż silny alergen przyczynia się do wystąpienia ataków duszności i obrzęków, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Czynniki alergizujące

Wśród alergików znajdują się osoby, które od dziecka borykają się z uczuleniem oraz takie, u których nadwrażliwość dała o sobie znać w wieku dojrzałym. Do najczęściej spotykanych czynników alergizujących należą: smog, pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, promienie słońca, kosmetyki i leki.

Przyczyny fotodermatozy

Czym jest fotodermatoza?

W przypadku nadwrażliwości na słońce mówimy o fotodermatozie. Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego na skórze pojawiają się zmiany, którym towarzyszy świąd. Fotodermatozy dają o sobie znać na różnych etapach życia.

Czynniki fototoksyczne

Zdarza się, iż samo promieniowanie słoneczne wywołuje reakcję skórną. Częściej jednak mamy do czynienia z sytuacją, iż niepożądane zmiany pojawiają się wskutek połączenia promieni UV z substancją, którą zażyliśmy lub zastosowaliśmy miejscowo. Wśród najczęściej spotykanych czynników fototoksycznych wymienia się: wody toaletowe, kosmetyki, dziurawiec, leki, preparaty na bazie kwasu mlekowego i glikolowego. U źródeł nadwrażliwości na promienie słoneczne znajdują się: leki przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i antybiotyki.