pani-z-kremem

Alergie skórne charakteryzują się intensywnymi reakcjami uczuleniowymi pojawiającymi się na skórze. Mogą ujawnić się pod wpływem żywności, substancji chemicznych oraz  roślinnych.  Alergie tego typu charakteryzują się swędzeniem, pieczeniem oraz wysypką w wrażliwych okolicach ciała osoby zmagającej się z alergią.

Objawy te mogą powodować odruch drapania, który z kolei może prowadzić do nasilenia się dokuczliwych dolegliwości.  Skóra osoby zmagającej się z alergią skórną jest bardzo wysuszona, szorstka i pomarszczona, w niektórych przypadkach zdarza się że bardzo mocno się łuszczy oraz miejscami pęka.

Przyczyny alergii skórnych

Istnieje kilka rodzajów alergii skórnej, zaliczyć do nich możemy:

Pokrzywka

Charakteryzuje  się niejednorodnymi objawami, wśród których wspólna cechą jest występowanie bąbla pokrzywkowego, czyli bolesnego obrzęku znacznie różniącego się swoim wyglądem od innych partii skóry.  Bąbel ten najczęściej pojawia się na mniej niż 24 godziny, a następnie znika nawet bez użycia środków farmakologicznych.  Przyczyny pojawianie się wykwitu tego rodzaju mogą być różne, zaliczyć do nich możemy: zimno, zadrapanie skóry, promieniowanie UV, stres,  kontakt z alergenem,  alkohol, niektóre leki,  niezdrowe dodatki do żywności.  W leczeniu pokrzywki najbardziej skuteczna powinna okazać się rezygnacja z produktów, które mogą ją powodować. W sytuacji, gdy nie możemy ich wyeliminować, należy przyjmować leki antyhistaminowe.

Atopowe zapalenie skóry

Jest to choroba, która objawia się zmianami skórnymi występującymi w obrębie całego ciała. Skóra objęta zmianami  traci na elastyczności, staje się zaczerwieniona, napięta  oraz zaczyna się łuszczyć.  Inne dolegliwości towarzyszące AZS to: rumień na twarzy,  wypryski, biały łupież, zapalenie spojówek, czy zaciemnienie skóry dookoła oczu.  Występowanie AZS powodują alergeny białkowe, występują ono głównie wśród małych dzieci oraz w okresie niemowlęcym.  Atopowe zapalenie skóry w większości przypadków zanika wraz z wiekiem, jednak osoba, która zmagała się z nim w dzieciństwie,  w nastoletnim oraz dorosłym  życiu często boryka się z suchą i swędzącą skórą. Podczas leczenia AZS zaleca się  przestrzeganie diety eliminacyjnej.

Kontaktowe zapalenie skóry

Wyprysk skórny powstający na skutek kontaktowego zapalenia skóry powstaje  na skutek kontaktu osoby chorej z alergenem.  Jego powstanie powoduje najczęściej nikiel, chrom, barwniki i substancje konserwujące występujące w kosmetykach oraz środkach chemicznych. Zmiana skórna spowodowana kontaktowym zapaleniem skóry ma najczęściej postać wyprysków grudkowo-pęcherzykowych. Ponadto osobie chorej może towarzyszyć podwyższona temperatura oraz obrzęk. W leczeniu wyprysku kontaktowego zaleca się przyjmowanie leków antyhistaminowych oraz smarowanie chorego miejsca kremami  z kortykosteroidami.

Na szczęście dzięki stałemu rozwoju medycyny jesteśmy w stanie w coraz lepszy sposób walczyć z nieprzyjemnymi objawami alergii. Aby nasze leczenie było jak najbardziej skuteczne, należy pozostawać pod stałą opieką lekarza.