NAJNOWSZE Rodzaje alergii i Uczulenia ZWIERZĘTA

Pies jako prezent – uważaj na alergię!

pies

Grudzień to czas, kiedy wybieramy mikołajkowe i świąteczne prezenty dla najbliższych. Na liście wielu dzieci z pewnością znajdziemy psy, koty, chomiki czy inne zwierzęta domowe. Jednak czy pies jako prezent będzie dobrym rozwiązaniem?

Alergia na zwierzęta domowe

Zwierzęta domowe takie jak psy, koty czy gryzonie to wspaniali towarzysze. Nie każdy pała wielką miłością do zwierząt, czego powodem może być alergia. Szkodliwymi alerganami jest nie tyle sierść zwierzątek, ale ich naskórek ślina czy mocz oraz odchody. W przypadku niektórych zwierząt mogą uczulać nawet składniki pokarmu. Jeśli mowa o sierści psa, kota czy świnki morskiej, przyczyną alergii może być kurz czy pyłki które osiadają się na niej. Wtedy nie mając uczulenia na sierść, ale na inne alergeny wziewne, możemy zaobserwować reakcje alergiczne. Zagrożenie zwiększa się w przypadku zwierząt z długą sierścią. Psy krótkowłose oraz te mniejsze będą zdecydowanie mniej uczulać, ponieważ powierzchnia transportu alergenów będzie mniejsza.

Objawy alergii na psa

alergia

Alergia na psa ma podobne objawy jak w przypadku innych alergenów wziewnych takich jak pyłki roślin. Kontakt z pupilem może więc skutkować problemami z oddychaniem, katarem czy zapaleniem spojówek. Najbardziej podatne na działanie zwierzęcych alergenów są sposoby uczulone na pyłki. Reakcje alergiczne mogą być dla nich groźne. Dlatego decyzja o zakupie psa dla dziecka czy osoby dorosłej musi być dokładnie przemyślana. W przypadku kiedy nie wiemy czy jesteśmy uczuleni czy też nie, warto wykonać testy alergiczne, które rozwieją wszelkie wątpliwości. Takie działanie umożliwi podjęcie słusznej decyzji. W przypadku silnej alergii na psa, lekarz z pewnością odradzi taką formę prezentu. Oczywiście uczulenie wcale nie wyklucza rezygnacji z posiadania psa ale wymaga wtedy szczególnej dbałości o czystość. Właściciel psa nie może z nim spać. Powinien także ograniczyć głaskanie i myć często ręce. Sprzątanie domu także odgrywa ważną rolę. Alergicy powinni często czesać i kąpać swojego pupila. Warto także pozbyć się dywanów, które będą zbierały szkodliwy kurz i inne alergeny. Zdarza się, że uczuleni na psy uodparniają się na nie wraz z czasem. Układ immunologiczny może tak zareagować. Wszystko zależy jednak od danego organizmu.

Pies jako prezent to odważny pomysł i marzenie niejednego dziecka. Decydując się na taki podarunek nie zapominajmy o ewentualnym wystąpieniu reakcji alergicznych. Dokładnie sprawdźmy czy osoba, której chcemy podarować psa, nie jest uczulona na sierść. Wtedy unikniemy kłopotów i niepotrzebnych rozczarowań.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *