Prawidłowa pielęgnacja włosów. Jak powinna wyglądać?

Pielęgnacja włosów to najlepszy sposób na utrzymanie ich w dobrej kondycji, a także usunięcie zniszczeń wynikających z nieodpowiedniej stylizacji, niedoborów w diecie czy działania szkodliwych czynników zewnętrznych. Jak skutecznie dbać o włosy?

Nasze włosy są na co dzień narażone na wiele zniszczeń – ocierają się o różne materiały, są wystawione na działanie promieni słonecznych, wiatru i skrajnych temperatur, dodatkowo poddajemy je również często zabiegom stylizacyjnym, które mogą niszczyć ich strukturę. Z tego względu ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów, dzięki której można zachować ich piękny i zdrowy wygląd. Jak powinna ona wyglądać krok po kroku, by przynosiła najlepsze efekty?

Pielęgnacja włosów krok po kroku – konkretne porady

Odpowiednia pielęgnacja włosów powinna składać się z wielu etapów umożliwiających kompleksowe zadbanie o zdrowie i wygląd swoich kosmyków. Dzięki wprowadzeniu pełnego planu pielęgnacyjnego można w krótkim czasie zauważyć ogromną różnicę w kondycji włosów – staną się bardziej lśniące i mocniejsze, przestaną się łamać, zyskają gładkość i odpowiednie dociążenie.

Stosowanie się do poniższych zasad krok po kroku każdego dnia pozwoli również ochronić włosy przed zniszczeniem i nadmiernym wypadaniem, dlatego warto wprowadzić świadomą pielęgnację jak najszybciej. Od czego zacząć dbać o swoje włosy?

Mycie włosów

Krok pierwszy to mycie włosów, czyli podstawowa czynność, którą wiele osób wykonuje nawet codziennie. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, jak ważne jest prawidłowe mycie głowy dla kondycji kosmyków – złe nawyki mogą być podstawową przyczyną ich zniszczenia i skutecznie niwelować efekty, jakie do tej pory zapewniła pielęgnacja.

Jakie są podstawowe zasady mycia włosów? Przede wszystkim, należy stosować dobrze dobrany do rodzaju swoich włosów szampon – kosmetyki tego typu mają spory wpływ na wygląd kosmyków. Na co dzień powinno się myć włosy przy użyciu delikatnego szamponu, najlepiej pozbawionego detergentów – niestety, w większości sklepowe produkty wciąż są nimi wypełnione, dlatego warto zwrócić uwagę na skład kupowanych kosmetyków. Świetnie sprawdzą się szampony naturalne wykorzystujące łagodne dla włosów i skóry głowy składniki myjące i pielęgnujące.

Raz w tygodniu można zastosować silniej działający szampon – takie kosmetyki pomagają pozbyć się nadbudowanych na włosach silikonów czy produktów do stylizacji. Warto obserwować przy tym swoją skórę głowy, ponieważ u niektórych osób mocniej oczyszczające szampony mogą doprowadzić do podrażnień. Jeśli masz taki problem, najlepszy efekt zapewnią ci kosmetyki apteczne, takie jak szampon przeznaczony dla wrażliwej skóry głowy.

Do mycia głowy można wykorzystywać też inne kosmetyki, np. odżywkę – taką metodę zaleca się szczególnie paniom o kręconych i falowanych włosach, ponieważ pomaga ona wydobyć i wzmocnić ich skręt. Odżywki są też łagodniejsze od szamponów, dlatego mogą sprawdzić się w przypadku, kiedy skóra głowy źle reaguje na standardowe produkty myjące.

Ważny jest również sam sposób mycia włosów – szampony należy stosować wyłącznie na skórę głowy, natomiast włosy na długości potraktować jedynie wytworzoną z ich pomocą pianą. Nie powinno się także zbyt mocno pocierać włosów, ponieważ prowadzi to do ich zniszczenia. Mycie kończymy dokładnym spłukaniem szamponu – ostatnim krokiem jest użycie chłodnej wody, która domknie łuski włosów, zapewniając ich gładkość.

Kosmetyki do włosów

Pielęgnacja włosów to w głównej mierze odpowiednie kosmetyki, jakie stosujemy na skórę głowy, włosy na długości oraz końcówki. Dobrze dobrany szampon to podstawa, jednak nie można również zapomnieć o tym, jak ważne są maski i odżywki do włosów, których głównym zadaniem jest dostarczenie włosom potrzebnych im składników pozwalających na ich odbudowę, nawilżenie, przywrócenie blasku oraz wzmocnienie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami.

Odżywki do włosów najlepiej stosować po każdym myciu – nie tylko wzmocnią kosmyki, ale także ułatwią ich rozczesanie oraz zabezpieczą je podczas suszenia i stylizacji. Maski warto kłaść na włosy przynajmniej raz w tygodniu, przy czym, jeśli masz bardzo zniszczone i suche włosy, możesz używać ich nawet co drugi dzień, zostawiając kosmetyk przynajmniej na pół godziny.

Dobra maska może znacząco poprawić stan włosów, dlatego produkty z tej kategorii należy obowiązkowo włączyć do swojej pielęgnacji. W kosmetyczce nie powinno też zabraknąć sprawdzonego serum na końcówki włosów.

Suplementy diety na włosy

Pielęgnacja włosów to także odpowiednie suplementy diety, które pozwalają zadbać o zdrowie swoich kosmyków od wewnątrz. Jeśli masz włosy suche, matowe i ze skłonnością do wypadania, koniecznie poszukaj odpowiednich dla siebie tabletek, dzięki którym uzupełnisz niedobory ważnych składników w organizmie.

Warto pamiętać, że włosy są dla naszego organizmu najmniej ważne pod względem funkcji, dlatego w razie niedostatecznej ilości makro- i mikroskładników w diecie cenne substancje w pierwszej kolejności trafią w miejsca bardziej znaczące dla zdrowia. Brak witamin i minerałów szybko odbija się na wyglądzie i kondycji włosów, dlatego warto poszukać odpowiedniego dla siebie suplementu, który dostarczy kosmykom i ich cebulkom potrzebnych składników.

Suplementy mogą również skutecznie zapobiegać wypadaniu włosów oraz stymulować ich wzrost, dlatego zaleca się ich przyjmowanie w okresach wzmożonej utraty włosów – np. po chorobie, po ciąży czy na wiosnę i jesień.

Ze względu na fakt, iż na rynku dostępnych jest mnóstwo rozmaitych suplementów, przed wyborem konkretnego produktu, rekomendujemy zweryfikować opinie lub sprawdzić niezależny ranking tabletek na porost włosów.

Olejowanie włosów

Olejowanie włosów to jeden z najlepszych naturalnych sposobów ich pielęgnacji. Poprawia kondycję i wygląd włosów, zapewnia ich odpowiednie nawilżenie, wzmacnia i dodaje elastyczności, a także zapewnia niezwykły blask kosmyków.

Wykorzystanie naturalnych olejów w pielęgnacji włosów przynosi świetne korzyści, jeśli chodzi o odbudowę zniszczonych, suchych kosmyków – jeśli masz problem tego typu, stosuj olej przed każdym myciem, kilka razy w tygodniu, nakładając go na włosy na długości na 30-60 minut. W przypadku zdrowych włosów olejowanie raz w tygodniu zupełnie wystarczy, by utrzymać je w dobrej kondycji.

Jaki olej sprawdzi się najlepiej? Tak naprawdę można stosować wiele różnych rodzajów naturalnych olejów, od oliwy z oliwek, przez olej lniany, po olej kokosowy. W sklepach z naturalnymi kosmetykami można znaleźć także naturalne mieszanki olejów, przeznaczone do różnego typu włosów – niskoporowatych, czyli gładkich, o domkniętych łuskach włosa, wysokoporowatych, posiadających rozchylone łuski włosa oraz średnioporowatych.

Dobór oleju do swojego rodzaju włosów może wymagać wypróbowania kilku różnych produktów, jednak warto szukać odpowiedniego dla siebie rozwiązania. Wiele osób rezygnuje z olejowania, bojąc się trudności z jego zmyciem – tymczasem zastosowanie zwykłego szamponu skutecznie oczyszcza włosy. Wystarczy na chwilę przed myciem nałożyć dodatkowo odżywkę lub maskę, które zemulgują olej, ułatwiając jego rozpuszczenie, albo umyć głowę dwa razy.

Ochrona włosów

Piękno i zdrowie twoich włosów zależy też od tego, w jaki sposób chronisz je przed szkodliwymi czynnikami. Jeśli masz włosy przesuszone, zniszczone i łamliwe, często rozdwajające się na końcach, prawdopodobnie brakuje im odpowiedniego zabezpieczenia przed wpływem urazów mechanicznych czy wysokiej temperatury.

Włosy łatwo niszczą się od nieprawidłowego traktowania – np. częstego używania suszarki z gorącym nawiewem i prostownicy, stosowania mocnych kosmetyków do stylizacji na bazie alkoholu i wielu syntetycznych składników, wystawiania ich na działanie słońca, wiatru i niskich temperatur czy nawet stosowania gumek i spinek z metalowymi elementami.

Częstym błędem jest chodzenie spać z mokrymi włosami – są wtedy szczególnie narażone na uszkodzenia i szybko niszczą się poprzez ocieranie się o poduszkę, dlatego nie należy nigdy tego robić.

Warto pamiętać, by suszyć włosy naturalnie lub chłodnym nawiewem i ograniczyć ich nadmierną stylizację. Najlepiej na co dzień związywać włosy, by ograniczyć ich ocieranie się o ubrania. Zimą warto chować włosy pod czapką na czas, kiedy znajdziemy się na chłodnym powietrzu, a latem zacząć stosować w ciągu dnia specjalne kosmetyki z filtrem UV chroniące włosy przed wpływem szkodliwego promieniowania słonecznego. O zdrowie końcówek włosów najlepiej zadba odpowiednie serum, które powinno stosować się codziennie – dzięki temu można uniknąć ich rozdwajania się.

Suplementy diety wspomagające pielęgnację włosów – czy i jak działają?

Choć stosowane kosmetyki i odpowiednia pielęgnacja włosów są bardzo ważne, nie można pomijać wspierania zdrowia swoich kosmyków od wewnątrz. Suplementy diety mają ogromne znaczenie dla kondycji włosów, ponieważ dostarczają im potrzebnych składników.

Wysokiej jakości preparaty tego typu są bardzo skuteczne i mogą zwalczyć wiele problemów, pomagając dbać o włosy – przyczyniają się do ich wzmocnienia, zapobiegają nadmiernemu wypadaniu, stymulują ich wzrost, odżywiają cebulki oraz chronią przed nadmierną łamliwością.

 Już po miesiącu stosowania dobrze dobranego suplementu można zauważyć u siebie znaczną różnicę w wyglądzie włosów. Jest to opcja nie tylko dla osób zmagających się z problemem zniszczonych włosów, ale także tych, które chcą je zapuścić lub po prostu zadbać o ich zdrowie i wygląd – regularne przyjmowanie wartościowych suplementów zapewnia bowiem piękne, mocne włosy.

Jak wybrać suplement do pielęgnacji włosów?

Odpowiednią pielęgnacją włosów można wiele zdziałać, szczególnie jeśli wesprzemy je dobrym suplementem, będącym świetnym uzupełnieniem stosowanych kosmetyków. Jak jednak wybrać produkt, który sprawdzi się najlepiej? W pierwszej kolejności warto sprawdzić skład danego preparatu – powinien zawierać składniki naturalne mające pozytywny wpływ na stan włosów.

Za najlepsze substancje na piękne włosy uważa się biotynę, miedź, wyciąg z pokrzywy oraz wyciąg ze skrzypu polnego – wzmacniają one strukturę włosów, chronią przed wypadaniem, dbają o zdrowie skóry głowy i prowadzą do przyspieszonego wzrostu kosmyków. Warto szukać suplementów, które łączą w sobie wiele cennych dla włosów składników. Ponadto przy wyborze odpowiedniego dla siebie preparatu dobrze jest sprawdzić opinie innych użytkowników, które można znaleźć w Internecie.

Locerin – suplement wspomagający pielęgnację włosów

Suplementem, który pozwala skutecznie dbać o włosy, jest Locerin – stanowi on świetne rozwiązanie dla kobiet, które zmagają się z różnymi problemami dotyczącymi pielęgnacji swoich kosmyków. Tabletki zawierają kompleks składników pochodzenia roślinnego oraz witamin i minerałów mających pozytywny wpływ na włosy i skórę głowy. Są bardzo skuteczne i stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które z powodu braku czasu nie mogą zadbać o swoje włosy w takim wymiarze, w jakim by chciały.

Kiedy zdecydować się na suplement Locerin? Jeśli włosy są suche, matowe, bez blasku i objętości, a także przy problemach z wypadaniem. Preparat świetnie sprawdzi się też u osób, którym zależy na szybszym przyroście włosów lub ich ochroną przed szkodliwymi czynnikami.

 Jakich efektów należy się spodziewać przy regularnej suplementacji tego produktu?  Przede wszystkim zahamowania wypadania włosów, wzmocnienia cebulek, włosów na długości i końcówek oraz poprawy objętości włosów. Włosy staną się bardziej elastyczne, gładkie i lśniące, będą się też lepiej układały. Co znajdziemy w suplemencie Locerin? Jego głównym składnikiem jest AnaGain Nu, czyli opatentowany ekstrakt z kiełków zielonego groszku, skutecznie zwalczający problem wypadania włosów.

Ponadto preparat został wzbogacony takimi substancjami, jak wyciąg z pokrzywy i skrzypu polnego, ekstrakt z bambusa zwyczajnego, ekstrakt z owoców papryki rocznej i ekstrakt z pieprzu czarnego. Znajdziemy w nim również witaminę C i szereg minerałów, w tym magnez, miedź, cynk czy mangan. Suplement zawiera też biotynę. Wykorzystanie tak wielu składników aktywnych, mających bezpośredni wpływ na wygląd i kondycję kosmyków, pomaga skutecznie dbać o włosy.

Locerin cieszy się pozytywnymi opiniami klientek, które wskazują na kompleksowe działanie suplementu. U większości z nich szybko pomógł on uporać się z problemem wypadania włosów, wiele kobiet zauważyło też u siebie szybszy przyrost już po kilku tygodniach stosowania tabletek. Panie zaobserwowały również inne pozytywne skutki – poprawiła się ogólna uroda ich włosów, w tym ich gładkość i blask.