ABC alergii Gorący temat! ODCZULANIE

Powikłania po odczulaniu

Powikłania po odczulaniu

Działania niepożądane przy odczulaniu

W większości przypadków po podaniu szczepionki u alergików nie występują żadne niepożądane reakcje. Mimo wszystko nigdy nie można mieć 100% pewności jak organizm zareaguje na immunoterapię. Istnieje obawa, że odczulanie może wywołać różnego rodzaju skutki uboczne, dlatego zawsze po podaniu szczepionki pacjent Powikłania po odczulaniunajczęściej pojawiają się wszystkie skutki uboczne terapii.

Reakcje miejscowe na immunoterapię

Najczęstszymi powikłaniami po podaniu szczepionki są tak zwane reakcje miejscowe. Nie są to groźne dolegliwości i nie wymagają nawet dodatkowego leczenia. Najczęściej świadczą o podaniu zbyt dużej dawki alergenu. Do reakcji miejscowych po podskórnej iniekcji należą: obrzęk, zaczerwienienie, ból i świąd. Po podaniu doustnej szczepionki mogą pojawić się: pieczenie, obrzęk warg i podrażnienie gardła. Objawy znikają po kilkudziesięciu minutach.

Reakcja ogólnoustrojowa przy odczulaniu

Reakcja ogólnoustrojowa to cięższa postać powikłań po immunoterapii. Jest silną reakcją na jeden z alergenów zawartych w szczepionce. Objawy mogą być wielorakie i mieć różny stopień nasilenia. Najczęściej występuje: pokrzywka, rumień, katar, obrzęk naczynioruchowy lub zwiększenie objawów astmy.

Reakcja ogólnoustrojowa wymaga podania dodatkowych leków i przechodzi po kilku lub kilkunastu godzinach od wystąpienia. Przy odczulaniu doustnym reakcja ogólnoustrojowa jest łagodniejsza. Do objawów należą: katar, zaburzenia żołądkowo-jelitowe i wysypka. Zazwyczaj przechodzą samoistnie. Jednak przed podaniem kolejnej szczepionki należy skonsultować się z alergologiem, który może zadecydować o zmianie dawki.

Wstrząs anafilaktyczny

To najpoważniejszy stan po przyjętej szczepionce, który może grozić nawet utratą życia. Na szczęście dochodzi do niego niezwykle rzadko. Wstrząs anafilaktyczny to bardzo silna i gwałtowna reakcja na immunoterapię. Pojawia się w ciągu pół godziny od podania szczepionki. Do objawów zaliczamy: obrzęk krtani, ciężki napad astmy, biegunkę, wymioty, utratę przytomności. W razie wstrząsu anafilaktycznego konieczna jest bardzo szybka i fachowa pomoc lekarska. To dlatego tak ważne jest, aby pacjent po zastrzyku pozostał pod pilną obserwacją.

Zagrożenie życia

Przyjmuje się, że immunoterapia jest dość bezpieczną metodą leczenia alergii. Ryzyko utraty życia w trakcie odczulania jest bardzo niskie. Wynosi 1 na 2,5 miliona przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *