Pies szczególnej troski

Pod względem liczebności zwierząt domowych zajmujemy trzecie miejsce w Europie (po Wlk Brytanii i Francji).

Rozwija się więc i u nas dość dynamicznie rynek kosmetyków dla pupili – w ofercie są szampony redukujące stres, nieuczulające – dla zwierząt z alergią skórną, nawet są nieuczulające farby do psiej sierści do stylizacji psiej fryzury w wybranych kolorze, np. włosów właściciela czy koloru samochodu.

Normą są stosowane po myciu odżywki do sierści wrażliwej, szampony proteinowe dla szczeniąt i specjalne dla konkretnych ras (szczególnie york terrierów). A także legowiska z tkanin niepodrażniających skóry i sierści.

Specjalna karma

Oferta produktów spożywczych rozwija się na tym tle szczególnie prężnie. Dla psich alergików są w ofercie odżywki i suplementy (m.in. na łuszczycę w cenie ok. 30 zł) oraz karmy bezglutenowe (np. z łososiem i ryżem) w cenie ok. 200 zł/ 15kg czy holistyczna hipoalergiczna w cenie 240-290 zł/ 10kg np. proso-holistyczna, z królikiem i brązowym ryżem.

Sporo karm nie zawiera zbóż – nie tylko ludzie są bezglutenowcami i mają alergie pokarmowe na zboża.

Te z serii dermacomfort pomagają przy wrażliwej, podrażnionej skórze, wzmacniając nieprzepuszczalność bariery skórnej, łagodząc lekkie podrażnienia skóry i redukując świąd i drapanie się psa (230 zł/ 12kg).
Ale w przypadku dużych zwierząt takie żywienie to koszt aż 5000-6000 zł rocznie.

Pies szczególnej troskiOby tylko nasz pupil docenił te wydatki i zjadał zawartość miski ze smakiem, ale i na to jest rada. Oferta smakowa jest dość szeroka – od karmy podstawowej po przysmaki. Są także specjalistyczne karmy dla psów w ciąży, z cukrzycą, niewydolnością wątroby, chorobami serca i na inne schorzenia.

Żywność coraz częściej ma etykietkę “niskokaloryczna”, by właściciel skuteczniej zapobiegał psiej otyłości.

Przeciw owadom latem

W sezonie wiosenno-letnim warte polecenia są specjalne spreje przeciwko owadom (w cenie 13-20 zł) serii Bio, przyjazne sierści i skórze czy krople odstraszające insekty – w ofercie według wagi pupila.