KOSMETYKI Życie z alergią

Problemy przy goleniu

Problemy przy goleniu

Różnice między skórą pań i panów spowodowane są głównie androgenami, czyli męskimi hormonami. To one wpływają na jej lepsze natłuszczenie i nawilżenie, ale ich obecność skutkuje również przetłuszczaniem się skóry głowy, powstawaniem łupieżu lub wypadaniem włosów. Jest to jedna z przyczyn, dla których panowie rzadziej mówią o problemach ze swoją dermą.

Inaczej jest jednak w przypadku skóry twarzy, która przez częste golenie jest szczególnie narażona na podrażnienia i reakcje alergiczne.

Pod specjalnym nadzorem

Takim obszarem na ciele mężczyzny powinna być twarz, ponieważ jest swoistą wizytówką, a codzienne usuwanie zarostu może ją uszkadzać. Dokonując tej czynności pozbywasz się nie tylko owłosienia, ale też części naskórka i naturalnej warstwy ochronnej, wytwarzanej przez organizm. Na pewno nie raz po goleniu czułeś szczypanie, pieczenie lub podobne uczucie. To jakiś czynnik zewnętrzny, najczęściej składnik nakładanego kosmetyku, trafił przez niechronioną powierzchnię do żywej skóry.

Problemy przy goleniuDlatego staraj się, aby to, czego używasz po goleniu zawierało pantenol, wyciąg z nagietka (niestety dla niektórych także uczulający) lub alantoinę – działające przeciwzapalnie i łagodząco.

Pielęgnacja po goleniu

Jak najrzadziej używaj wtedy wód kolońskich i czegokolwiek zawierającego alkohol, bo natychmiast wysuszysz skórę. Jeśli stosowałeś już różne środki po goleniu i wciąż doskwiera Ci wyprysk lub zaczerwienienie, sprawdź czy nie jesteś uczulony na składnik użyty do wyrobu maszynki, którą się golisz.

Niejednokrotnie uczula nikiel w metalowej końcówce golarki.

Chroń swoją skórę

Spróbuj nie używać żadnego specyfiku po goleniu się, jeśli objawy się powtórzą w przeciągu 48 godzin, to z dużym prawdopodobieństwem możesz podejrzewać właśnie alergię na coś w Twojej maszynce. Sugeruje się także, by alergicy golili się tuż przed pójściem spać.

Ich skóra w trakcie snu odpocznie, znikną zaczerwienienia, a naskórek zdąży się odbudować. W piankach do golenia konserwanty takie jak formaldehydy, formalina czy kwas sorbowy i parabeny mogą przyczynić się do powstania wyprysku lub innych zmian.

Nie możesz zapomnieć o tym, że każdy kosmetyk, również ten przebadany, jest potencjalnym źródłem zmian na Twojej skórze. Wobec tego jeśli niedługo po zastosowaniu, zwłaszcza nowego kosmetyku, zauważysz cokolwiek niepokojącego, odłóż go na dłużej na półkę, żeby sprawdzić czy to nie jego sprawka.
(BZ)