ASTMA Rodzaje alergii i Uczulenia

Witamina D – niedobory a astma

Witamina D - niedobory a astma

Journal of Allergy & Clinical Immunology podaje, że witamina D zwiększa aktywność kortykosteroidów, które są najbardziej skutecznym rodzajem leków w leczeniu astmy.

Osoby z niskim poziomem witaminy D mają wyższą skłonność do uczuleń, gorszą wydolność płuc i stosują więcej leków. Udowodniono, że suplementacja witaminy D może *pomóc podnieść odporność u dzieci z astmą* i spowodować zmniejszenie przyjmowania dawki hormonów.

Niestety ok. 50% dzieci ma niedobory witaminy D, z czego 17% – bardzo znaczące.

Wyższy poziom IgE

Witamina D - niedobory a astmaPrzy niskim poziomie witaminy D występuje wyższy poziom IgE- jest związany z alergiami na poszczególne alergeny. Ponadto niski poziom witaminy D jest także związany z niską pojemnością płuc, ilością powietrza, jaką człowiek może wydychać w ciągu jednej sekundy, co wpływa na funkcję płuc.

Zatem niedobór ten wiąże się również z koniecznością stosowania większej ilości doustnych sterydów i długo działających agonistów receptorów beta.

Możliwe, że niższy poziom witaminy D przyczynia się do zaostrzenia przebiegu astmy, która wymaga więcej leczenia kortykosteroidami. Lub witamina D ma bezpośredni wpływ na działanie sterydów obniżając ich skuteczność, co wymaga przyjmowania większej ilości leków – czyli osiągamy ten sam efekt.

Witamina D zwiększa przeciwzapalne działanie kortykosteroidów, co może pomóc pacjentom uzyskać lepszą kontrolę astmy przy przyjmowaniu mniejszej ilości leków.

Witamina D pomocna w alergii wziewnej

Nowe badania sugerują, że witamina D może leczyć lub zapobiegać alergii wziewnej, a także często *korzystnie wpływa na pacjentów z mukowiscydozą* – jak podaje raport Medical News Today.

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych grzybów, wdychanych przez ludzi jest alergen – Aspergillus fumigatus, który nie powodować reakcji chorobowych u większości ludzi. Ale u astmatyków i chorych na mukowiscydozę rozwój pleśni może wywołać ciężkie objawy alergiczne.

Dodanie witaminy D nie tylko znaczne *zmniejsza produkcję białka odpowiedzialnego za reakcję alergiczną*, ale również zwiększa produkcję białek, które odpowiadają za tolerancję alergenów.

Niski poziom witaminy D jest też niebezpieczny z innych powodów – może przyczynić się do choroby serca, zwiększa ryzyko cukrzycy, niektórych nowotworów, depresji – oprócz astmy, przeziębień i chorób układu oddechowego. Z roku na rok medycyna coraz dobitniej potwierdza, że witamina D ma duży wpływ na nasze zdrowie.