MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Witamina D – niedobory a astma


Witamina D - niedobory a astma

Niski poziom witaminy D jest związany ze zmniejszeniem wydolności płuc oraz zwiększeniem przyjmowania leków u dzieci z astmą.

Journal of Allergy & Clinical Immunology podaje, że witamina D zwiększa aktywność kortykosteroidów, które są najbardziej skutecznym rodzajem leków w leczeniu astmy.

Osoby z niskim poziomem witaminy D mają wyższą skłonność do uczuleń, gorszą wydolność płuc i stosują więcej leków. Udowodniono, że suplementacja witaminy D może *pomóc podnieść odporność u dzieci z astmą* i spowodować zmniejszenie przyjmowania dawki hormonów.

Ads code goes here

Niestety ok. 50% dzieci ma niedobory witaminy D, z czego 17% – bardzo znaczące.

Wyższy poziom IgE

Witamina D - niedobory a astmaPrzy niskim poziomie witaminy D występuje wyższy poziom IgE- jest związany z alergiami na poszczególne alergeny. Ponadto niski poziom witaminy D jest także związany z niską pojemnością płuc, ilością powietrza, jaką człowiek może wydychać w ciągu jednej sekundy, co wpływa na funkcję płuc.

Zatem niedobór ten wiąże się również z koniecznością stosowania większej ilości doustnych sterydów i długo działających agonistów receptorów beta.

Możliwe, że niższy poziom witaminy D przyczynia się do zaostrzenia przebiegu astmy, która wymaga więcej leczenia kortykosteroidami. Lub witamina D ma bezpośredni wpływ na działanie sterydów obniżając ich skuteczność, co wymaga przyjmowania większej ilości leków – czyli osiągamy ten sam efekt.

Witamina D zwiększa przeciwzapalne działanie kortykosteroidów, co może pomóc pacjentom uzyskać lepszą kontrolę astmy przy przyjmowaniu mniejszej ilości leków.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij