Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY NAJNOWSZE

Pielęgnacja skóry atopowej – podstawowe zasady

atopowa

Pielęgnacja skóry atopowej zdecydowanie różni się od zachowania przy innych typach skóry. Podstawowe zasady pomogą utrzymać jej zdrowy wygląd.

Atopowa skóra

Atopowa skóra jest wymagająca i problematyczna. Przede wszystkim charakteryzuje się suchością i skłonnością do podrażnień. O wiele łatwiej ją uszkodzić niż skórę normalną. Taki rodzaj niesie ze sobą uciążliwe objawy i nieestetyczny wygląd, czego często wstydzą się chorujący na atopowe zapalenie skóry. Wiele czynników wpływa na przebieg choroby, przez co dolegliwości mogą być bardziej lub mniej nasilone.

Pielęgnacja skóry atopowej – podstawowe zasady

Skóra atopowa potrzebuje określonej pielęgnacji. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry muszą pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz podstawowych zasad całej pielęgnacji. Tylko poprzez ich codzienne przestrzeganie właściwie można zadbać o skórę z atopią.

Nawilżanie skóry atopowej

Nawilżanie skóry to podstawowa zasada pielęgnacji obecna przy wszystkich rodzajach skóry, ale w szczególności tej atopowej. Suchy i odwodniony naskórek potrzebuje dużej dawki składników nawilżających. Tego typu kosmetyki w postaci emulsji, maści i kremów zapewniają również ochronę oraz ułatwiają regenerację. Dodatkowo łagodzą podrażnienia i uciążliwy świąd, obecny przy atopowym zapaleniu skóry. Nie warto jednak eksperymentować z drogeryjnymi produktami. Lepiej wybierać preparaty dostępne w aptekach. Wiele z nich zawiera emolienty, które dobrze nawilżają skórę zarówno dzieci i dorosłych.

Krótkie kąpiele

Przy atopii nie są wskazane długie godziny spędzone w wannie. Kąpiele powinny odbywać się każdego dnia, ale nie powinny trwać byt długi czas. Woda nie możemy być zbyt gorąca ani zimna. Optymalna temperatura to 30-35 stopni. Tradycyjne mydło może dodatkowo wysuszać skórę, dlatego atopicy powinni stosować emulsje czy płyny do suchej i wrażliwej skóry. Po kąpieli należy bardzo delikatnie osuszać ciało, nie pocierając go, tylko ostrożnie i lekko dociskając ręcznik do skóry.

Aplikacja kosmetykówpielegnacja-atopowej-skory

Wszystkie kosmetyki nawilżające najlepiej aplikować na ciało zaraz po kąpieli. Wtedy skóra lepiej wchłania wszystkie składniki. Przynajmniej raz dziennie powinno się smarować całe ciało. Oprócz tego warto częściej nakładać kremy na podrażnione miejsca. Przy atopowym zapaleniu skóry nie możemy zapomnieć o odsłoniętych częściach ciała, szczególnie o twarzy.

Katarzyna Antos