ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Obrzęk naczynioworuchowy Quinckego

Obrzęk naczynioworuchowy Quinckego

Obrzęk Quinckego to choroba skóry i błon śluzowych. Nazywany jest czasem *pokrzywką przewlekłą*. W odróżnieniu jednak od pokrzywki, która umiejscawia się na powierzchni skóry, obrzęk Quinckego sięga pod powierzchnię, do skóry właściwej.

Pojawia się w okolicy twarzy, atakuje również kończyny i stawy. Czasem usadawia się w okolicach błon śluzowych układu pokarmowego lub oddechowego. Ta postać choroby jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ obrzęk może doprowadzić do uduszenia. Czasem zmiany można spotkać w okolicach intymnych.

Objawy obrzęku Quinckego

Pod skórą zaczyna się gromadzić płyn międzykomórkowy, co powoduje jej gwałtowne wybrzuszenie. Jest nabrzmiała, napięta, obrzęk jest ciastowaty i tylko nieznacznie ustępuje pod naciskiem. Co ciekawe – nie jest bolesny, nie swędzi, nie ma podłoża zapalnego – po prostu jest uciążliwy.

Obrzęk naczynioworuchowy QuinckegoObrzęk pojawia się nagle, gwałtownie, praktycznie natychmiast po kontakcie z alergenem. To właśnie powiększający się obrzęk gardła i krtani powoduje najczęściej śmierć poprzez uduszenie u osób uczulonych na penicylinę, jad pszczół, os, orzeszki ziemne – właściwie na każdy rodzaj alergenu.

Objawy ustępują samoistnie, lub pod wpływem leczenia, w ciągu 24-72 godzin. Zdarza się, że obrzęk znika przez noc, a my o nim zapominamy – aż do następnego razu. Niestety, obrzęk może się pojawiać kilka razy w tygodniu, ale równie dobrze może zniknąć na lata i uderzyć niespodziewanie z dużą siłą.

Niektórzy chorzy mogą odczuwać również:

  • bóle głowy
  • nudności
  • wymioty
  • biegunkę.

Obrzęku nie należy lekceważyć. Jeśli pojawi się momo braku kontaktu ze znanym Ci alergenem, koniecznie powtórz testy alergiczne: być może pojawiła się u Ciebie nadwrażliwość na kolejny czynnik.

Przyczyny obrzęku Quinckego

Wywołać go może uczulenie na leki, pokarm, substancje wziewne, a czasem także ukąszenie owada. Właściwie każda substancja alergizująca może go wywołać, ale do najbardziej spektakularnych należą wlaśnie ukąszenia pszczół czy opuchlizna po zjedzeniu orzeszków. I choć w amerykańskich filmach jest to główna przyczyna zgonów spowodowanych alergią, to nie należy zapominać, że każdy alergen jest potencjalnie niebezpieczny.

Obrzęk naczynioworuchowy QuinckegoObrzęk ojawia się zwykle w okresie dziecięcym i w okresie pokwitania. Może się jednak pojawić u człowieka dorosłego, dlatego nigdy nie wolno lekceważyć najniewinniejszych nawet objawów. Już pierwsza lekka opuchlizna wymaga uwagi, a najlepiej – powtórzenia testów alergicznych.

Zdarza się, że obrzęk Quinckego jest dziedziczny.

Co robić przyobrzęku Quinckego?

Jest to choroba, jak każdy rodzaj alergii, uciążliwa i przewlekła. Leczenie jest zróżnicowane, podaje się doraźne dawki leków sterydowych lub duże dawki leków przeciwhistaminowych – wszystko to pod nadzorem lekarza. Ważne jest, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę powstawania obrzęku. Zaleca się też nieco więcej ruchu i spokoju.