Obrzęk naczynioworuchowy Quinckego

Niektórzy chorzy mogą odczuwać również:

  • bóle głowy
  • nudności
  • wymioty
  • biegunkę.

Obrzęku nie należy lekceważyć. Jeśli pojawi się momo braku kontaktu ze znanym Ci alergenem, koniecznie powtórz testy alergiczne: być może pojawiła się u Ciebie nadwrażliwość na kolejny czynnik.

Przyczyny obrzęku Quinckego

Wywołać go może uczulenie na leki, pokarm, substancje wziewne, a czasem także ukąszenie owada. Właściwie każda substancja alergizująca może go wywołać, ale do najbardziej spektakularnych należą wlaśnie ukąszenia pszczół czy opuchlizna po zjedzeniu orzeszków. I choć w amerykańskich filmach jest to główna przyczyna zgonów spowodowanych alergią, to nie należy zapominać, że każdy alergen jest potencjalnie niebezpieczny.

Obrzęk naczynioworuchowy QuinckegoObrzęk ojawia się zwykle w okresie dziecięcym i w okresie pokwitania. Może się jednak pojawić u człowieka dorosłego, dlatego nigdy nie wolno lekceważyć najniewinniejszych nawet objawów. Już pierwsza lekka opuchlizna wymaga uwagi, a najlepiej – powtórzenia testów alergicznych.

Zdarza się, że obrzęk Quinckego jest dziedziczny.

Co robić przyobrzęku Quinckego?

Jest to choroba, jak każdy rodzaj alergii, uciążliwa i przewlekła. Leczenie jest zróżnicowane, podaje się doraźne dawki leków sterydowych lub duże dawki leków przeciwhistaminowych – wszystko to pod nadzorem lekarza. Ważne jest, aby dokładnie zdiagnozować przyczynę powstawania obrzęku. Zaleca się też nieco więcej ruchu i spokoju.