uczulenie na słońce

Słońce świeci nad nami i trudno przed nim uciec. Uczuleni na słońce doskonale wiedzą jak problematyczny jest dla nich letni czas. Jakie są najbardziej charakterystyczne objawy uczulenia na słońce?

(Nie)kochane słońce

Promienie słoneczne są nam potrzebne do życia. Dzięki słońcu czujemy się lepiej, wytwarza się witamina D, skóra zyskuje złoty odcień, a rośliny mogą rosnąć. Niestety promieniowanie słoneczne bywa także szkodliwe dla naszego zdrowia. Nadmierne opalanie niszczy skórę, doprowadza do powstawania podrażnień, przyspiesza proces starzenia się skóry i prowadzi do rozwoju raka, jakim jest czerniak. Przez jednych uwielbiane słońce, innym przysparza wiele problemów, zwłaszcza w kwestii alergii. Jakie objawy najczęściej daje uczulenie na słońce?

Świąd

Długie godziny spędzone na słońcu mogą się zemścić na skórze. Osoby uczulone na promieniowanie słoneczne mogą odczuwać świąd. Świąd skóry to wyjątkowo uporczywe uczucie, które uruchamia odruch drapania. Drapiąc swędzącą skórę, jeszcze bardziej ją podrażniamy, przez co zmiany goją się dłużej. Uczucie świąd minie samoistnie po kilkunastu dniach, co nie zmienia faktu, że wolelibyśmy go uniknąć.

Zmiany skórne

Do zmian skórnych, jakie zaliczamy w przypadku uczulenia na słońce czy inaczej mówiąc pokrzywce słonecznej, należy dodać krosty czy rumień. Czerwone plamy nie prezentują się na ciele zbyt atrakcyjnie, od razu informują o stanie zapalnym skóry. Na liście podrażnień znajdziemy także krosty, które pojawiają się w miejscach najbardziej dotkniętych przez słońce. Zwykle są zlokalizowane na szyi, ramionach, stopach czy dekolcie. Dłuższe opalanie będzie nasilać wspomniane zmiany. Inaczej znikną same po ok. tygodniu, jeśli nie będziemy w żaden sposób ingerować w swoje ciało.

Jak poradzić sobie z alergią?

Nieleczona alergia na słońce może prowadzić do stale utrzymujących się zmian i poważnych problemów w tym zakresie. Pragniemy mieć zdrową i piękną skórę, więc warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Uczulenie można leczyć za pomocą specjalistycznych leków, do których zaliczamy leki antyhistaminowe, kortykosteroidy czy inne tego typu środki, Hamują one mechanizm reakcji alergicznych, dzięki czemu na skórze nie powstaje tyle zmian. Ograniczają więc rozwój naszej alergii. Objawy, które pojawiają się po ekspozycji na słońce, możemy niwelować domowymi sposobami.uczulenie na słońce Jednym z nich jest mleko, które doskonale łagodzi stan zapalny skóry. Walczyć warto także od wewnątrz, poprzez picie mleka kokosowego czy jogurtów naturalnych. Łagodząco działa świeży zielony ogórek. Okład z niego przyniesie ulgę podrażnionej skórze i zadziała odświeżająco w letni czas. Najlepiej ograniczyć czas przebywany na słońcu, stosować kremy z filtrem oraz odzież i akcesoria chroniące przed szkodliwym promieniowaniem.

Katarzyna Antos