DOM ALERGIKA Życie z alergią

O czym alergik musi jeszcze pamiętać zwalczając alergeny?

terakota alergia

Choć lato bywa gorące trzeba pamiętać, by od wiosny do jesieni zamykać na noc okna w sypialni. W najbardziej duszne noce można zawiesić gęstą wilgotną firankę – zatrzyma o wiele więcej pyłków niż sucha.

Poza sypialnią roztocza kochają też łazienkę, gdzie świetnie się czują w cieple i wilgoci.

Utrzymanie dobrej wentylacji jest ważne

Naszym zadaniem musi być utrzymywanie dobrej wentylacji w całym domu, w kuchni sprawdza się wyciąg nad kuchenką.

Temperatura nie powinna przekraczać 20-21 st. C, poniżej 15 st. C roztocza nie rozmnażają się. Trzeba pamiętać, by wycierać do sucha podłogi i ściany, gdy zaparują i czyścić glazurę i terakotę środkami przeciw grzybom i pleśniom.

Stworzenie bezpiecznej przestrzeni

Warto rozważyć też rezygnację z tapet czy z wykładzin podłogowych, zwłaszcza lenteksowych i zastąpić je terakotą czy olejowanym drewnem.

O czym alergik musi jeszcze pamiętać zwalczając alergeny?Trzeba koniecznie zrezygnować z nawilżaczy powietrza i zastąpić je oczyszczaczami, które przyciągają i zatrzymują drobinki kurzu oraz jonizatorami, ujemnie jonizującymi powietrze, ułatwiając alergikom oddychanie.

Niedoceniana jest rola zamrażalnika – pluszowe zwierzątka dzieci czy ubranie, którego nie można prać w temperaturze ok. 60 st. C trzeba co jakiś czas włożyć w plastikowej torebce (śniadaniówce) na noc do zamrażalnika, co skutecznie zabije roztocza. Do lodówki zaś wkładać pochłaniacze wilgoci (chyba, że mamy lodówkę z systemem wysuszającym No frost), co zapobiega rozwojowi pleśni.

Pranie” wieszamy w suchych, przewiewnych pomieszczeniach, a pralkę myjemy porządnie od wewnątrz grzybobójczym płynem, począwszy od pojemnika, do którego wsypuje się proszek i wlewa płyn.

Nie powinno się trzepać dywanów czy robić generalnych porządków w obecności alergika, lepiej też, by ktoś inny robił porządki w domu, odkurzał, używał sprajów anty-roztoczowych czy w okresie pylenia roślin trzeba kilka razy dziennie przecierał na mokro półki, blaty stołów, parapety i podłogi.

Produkty dla alergika

Materac do spania powinien być wykonany z pianki poliuretanowej, a nie trawy – te mogą uczulać i są doskonałą siedzibą dla roztoczy.

O czym alergik musi jeszcze pamiętać zwalczając alergeny?Specjalną pościel dla alergików oferuje wielu producentów np. Mico Lux, Hollofil Allerban, można je prać w temperaturze powyżej 60 st.C, gdy roztocza giną, a antyalergiczne pokrowce na poduszki, kołdry czy materace są dostępne choćby pod marką DuPont – od wewnątrz powleczone specjalną powłoką, zatrzymującą alergeny roztoczy, lecz przepuszczającą powietrze i parę wodną.

Nie każdy też daje się namówić na szczelne zamknięcie w szafach ubrań, książek, płyt, zrezygnowanie z mebli tapicerowanych, a podczas podróży – na zamknięcie okien w samochodzie czy pociągu, kiedy pyłki szybko opanują wnętrze auta czy przedziału.