MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Złocień właściwy


złocień

Jastrun właściwy, margaretka, margarytka, margerytka to wszystko nazwy kwiatu z rodziny astrowatych, który z powodzeniem króluje w naszych ogrodach. Ta przypominająca duże stokrotki roślina jest bardzo wytrzymała, przez co nawet po ścięciu długo daje w kość alergikom.

Niebezpieczne margaretki

Złocień jest rośliną wiatropylną. Kwitnie od wiosny do lata – zaczyna w maju, a kończy w lipcu. Jak wszystkie astrowate pyli obficie, a jej pyłek jest lekki i w związku z tym lotny. Stanowi więc duże zagrożenie dla osób cierpiących na pyłkowicę.

Ads code goes here

Spacery po łące czy przebywanie w przydomowych ogrodach, w których lubimy sadzić złocienie, są w tych warunkach niemożliwe. Chyba, że o świcie – kiedy rosa jeszcze nie wyschła lub po deszczu. W przeciwnym razie łzawienie oczu, kichanie, cieknący katar, zatkany nos nas nie ominą. I najpewniej zagoszczą u nas w jednym czasie.

Reakcja krzyżowa

To jeszcze jedno zagrożenie, jakie niesie ze sobą popularna margaretka. Jeśli jesteśmy uczuleni na jej pyłek, bardzo musimy uważać na miód. Ze względu na to, że pyłek jest bardzo lekki i ma niewielkie rozmiary, często znajdziemy drobiny w płynnym miodzie.

Najczęstsze skutki kontaktu z pyłkiem w miodzie to:

  • pokrzywka
  • swędzenie lub pieczenie skóry
  • obrzęk
  • nudności
  • biegunka
  • wymioty

Zjedzenie miodu przez osobę cierpiącą na alergię na pyłek złocienia grozi w najgorszym wypadku wstrząsem anafilaktycznym, zdarza się on jednak bardzo rzadko.

Pozostałe niedogodności

Innym efektem uczulenia na pyłek margerytki może być przejściowe uczulenie na lateks, rumianek (również ten w mieszankach herbat), ziarna słonecznika i na bylicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij