MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Choroby atopowe, a głównie astma przyczyną zgonów – czy jest się czego bać?


Choroby atopowe, a głównie astma przyczyną zgonów - czy jest się czego bać?

Najczęściej mamy do czynienia z występowaniem więcej niż jednego objawu alergii atopowej, najczęściej w określonej kolejności tzw. marszu atopowego. Mimo nierzadkiego występowania jednocześnie atopowego zapalenia skóry, astmy i nieżytu nosa ryzyko zgonu jest niewielkie.

Nawet bardzo dokuczliwe objawy ANN i AZS nie są bezpośrednią przyczyną śmierci.

Zgony bywają następstwem użądleń (głównie przez pszczoły czy osy, co wywołuje wstrząs anafilaktyczny, uniemożliwia oddychanie), jednak najcięższy przebieg ze wszystkich schorzeń alergicznych ma astma.

Ads code goes here

Z jej powodu umiera 8 na 100 tys. mieszkańców krajów wysoko uprzemysłowionych i niestety ten odsetek wzrasta od lat 60. ub. wieku.

Chorzy na przewlekłą ciężką postać astmy są najczęstszymi ofiarami alergii, przy czym większy odsetek zgonów występuje u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko zgonów rośnie wraz z wiekiem. Co 5-6 astmatyk po zagrażającym życiu napadzie duszności umiera w wyniku astmy, z czego co 10 w ciągu roku od takiego napadu.

Dane te są cyklicznie weryfikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i publikowane w raportach dotyczących zapobiegania astmie. W Polsce badania nad częstością występowania poszczególnych schorzeń alergicznych u dorosłych i dzieci zajmuje się od lat Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
dr Paweł F. Nowak

Źródła – WHO Workshop Report – Global inititative for asthma, 1995; Sears MR – Worldwide trends in asthma mortality, 1991 oraz T. Schafer i J. Ring – Epidemiology of allergic diseases

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij