Choroby atopowe, a głównie astma przyczyną zgonów - czy jest się czego bać?

Nawet bardzo dokuczliwe objawy ANN i AZS nie są bezpośrednią przyczyną śmierci.

Zgony bywają następstwem użądleń (głównie przez pszczoły czy osy, co wywołuje wstrząs anafilaktyczny, uniemożliwia oddychanie), jednak najcięższy przebieg ze wszystkich schorzeń alergicznych ma astma.

REKLAMA

Z jej powodu umiera 8 na 100 tys. mieszkańców krajów wysoko uprzemysłowionych i niestety ten odsetek wzrasta od lat 60. ub. wieku.

Chorzy na przewlekłą ciężką postać astmy są najczęstszymi ofiarami alergii, przy czym większy odsetek zgonów występuje u kobiet niż u mężczyzn, a ryzyko zgonów rośnie wraz z wiekiem. Co 5-6 astmatyk po zagrażającym życiu napadzie duszności umiera w wyniku astmy, z czego co 10 w ciągu roku od takiego napadu.

Dane te są cyklicznie weryfikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i publikowane w raportach dotyczących zapobiegania astmie. W Polsce badania nad częstością występowania poszczególnych schorzeń alergicznych u dorosłych i dzieci zajmuje się od lat Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
dr Paweł F. Nowak

Źródła – WHO Workshop Report – Global inititative for asthma, 1995; Sears MR – Worldwide trends in asthma mortality, 1991 oraz T. Schafer i J. Ring – Epidemiology of allergic diseases

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here