MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Problem z zalanym mieszkaniem a alergia


Problem z zalanym mieszkaniem a alergia

Długotrwałe opady, powodzie, a nawet zalanie mieszkania przez sąsiada – wszystkie te nieszczęścia sprawiają, że w pomieszczeniach mieszkalnych pojawia się niezdrowa wilgoć. Jak z nią walczyć?

Mokre ściany i podłoga

Przyczyn zalania mieszkania jest dużo: awaria urządzeń sanitarnych, uszkodzona pralka, pęknięta rurka od centralnego ogrzewania, awaria u sąsiada z góry, a nawet – zwyczajna ludzka złośliwość. W niektórych rejonach kraju dodatkowo może wystąpić powódź. Może się też zdarzyć, że system odprowadzania wody z dachu budynku nie wytrzyma intensywnych opadów.

Niezależnie od powodów, zalane mieszkanie staje się rajem dla pleśni i grzybów. Niestety, nie wystarczy przetrzeć szmatką podłogi czy osuszyć ręcznie ściany, by pozbyć się wilgoci. Tutaj trzeba zadziałać nieco poważniej, gdyż zarodniki pleśni i grzybów to mocne alergeny, które nawet u zdrowych osób mogą wywołać problemy układu oddechowego.

Ads code goes here

Osuszanie sprzętów domowych

Bardzo dużo zależy od tego, jak długo pomieszczenie było narażone na działanie wody, jakie było jej źródło i jaka była jej ilość.

Niestety, jeśli nasz dom został zalany wodą rzeczną czy z jeziora, wszystkie sprzęty, które miały dłuższy kontakt z wodą, muszą zostać usunięte: meble, ubrania, tapety, dywany, panele podłogowe. Woda rzeczna podczas powodzi zawiera bardzo dużo zanieczyszczeń i mikrobów (na przykład pochodzących z ciał zwierząt, gnijących roślin).

Problem z zalanym mieszkaniem a alergiaOsuszenie mebli co prawda sprawi, że nie będą one wilgotne, ale mogą być nasiąknięte toksycznym i dla człowieka związkami chemicznymi czy bakteriami. Wszelkie ubrania czy dywany nie tylko powinny być osuszone, ale także wygotowane z dużą ilością detergentów.Jeśli nie mamy takiej możliwości – należy je wyrzucić, gdyż zarodniki pleśni mogą nie tylko wywołać reakcję alergiczną, ale także poważne, długotrwałe problemy zdrowotne.

Podobnie wygląda sprawa z mieszkaniem zalanym przez sanitariaty czy uszkodzeniem centralnego ogrzewania – wszystko to, co było mokre i nie może być skutecznie umyte, powinno być niezwłocznie wyrzucone.

Strony: 1 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij