ABC alergii TYPOWE OBJAWY ALERGII
Jakie są przyczyny przewlekłego kaszlu?

Trudno jednoznacznie zdiagnozować przyczynę takiego kaszlu. Nawracający kaszel ma do 40%, a bardzo dokuczliwy w codziennej egzystencji przewlekły – 10% populacji. U co 5 chorego nie udaje się ustalić powodu kaszlu, mimo intensywnych i często kosztownych badań.
Kaszel przewlekły
Może wystąpić zarówno w postaci suchej, jak i z odkrztuszaniem, a wywoływać czy zaostrzać mogą go takie zachowania jak – wysiłek, nagła zmiana temperatury – wyjście na ciepłe lub zimne powietrze, narażenie na ostre zapachy, jedzenie.
Objawy kaszlu
Objawy także mogą być rozmaite – od napadowej duszności, ucisku w klatce piersiowej, świszczącego oddechu, zgagi, nieprzyjemnego zapachu z ust, chrypki, wrażenia cofania się pokarmu, nudności, bólów zamostkowych, pieczenia za mostkiem, uczucia ciężkości po posiłku, uczucia zatkanego nosa, częstych bólów głowy po bóle gardła.
Przewlekłemu kaszlowi towarzyszy niejednokrotnie albo choroba alergiczna, wrzody żołądka lub dwunastnicy, zapalenie żołądka, zapalenie zatok lub migdałków czy gardła.
Przyczyny kaszlu
Wśród najczęstszych przyczyn tego kaszlu u osób niepalących znajdują się –
1. refluks żołądkowo-przełykowy (gastroesophageal reflux disease – GERD) – u 21-41% chorych
2. przewlekły nieżyt nosa (UACS) – u 41-58% chorych i towarzyszące mu często bóle gardła (u 50-61% chorych)
3. astma oskrzelowa (wg różnych źródeł była powodem przewlekłego kaszlu u 24-59% chorych)
4. przewlekłe zażywanie leków z grupy ACE-I (stosowanych w chorobach serca – przy nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, chorobie niedokrwiennej).
Rodzaj kaszlu
Chorzy z astmą oskrzelową mają kaszel suchy i napadowy, ci z refluksem i przewlekłymi schorzeniami zapalnymi górnych dróg oddechowych – po kontakcie z zimnym powietrzem lub ostrymi zapachami.
Jednak wielu chorych (ponad 40%) nie jest w stanie wskazać żadnego czynnika wywołującego kaszel, a u 27% chorych istniały dwie przyczyny kaszlu.
Źródło: Alergologia Info, 2011,VI,1; Ocena przydatności badania podmiotowego w różnicowaniu przyczyn przewlekłego kaszlu P. Piesiak, D. Waśko-Czopnik, M. Kosacka, R. Jankowska
« Złocień właściwy