nikiel-przyczyna-alergii

Uwielbiamy biżuterię i wszelkie inne dodatki. Niektóre tworzywa mogą jednak uczulać. Niklowane przedmioty są często przyczyną alergii.

Od kiedy sztuczna biżuteria stała się modna, w sklepach jest pod dostatkiem zegarków czy biżuterii tego typu. Wiele z nich zawiera nikiel, który może być przyczyną alergii.

Niklowane przedmioty przyczyną alergii

Nikiel jest dość popularnym alergenem. Może wywoływać zarówno uczulenie skórne czy pokarmowe. Metal ten, jest stosowany najczęściej przy produkcji biżuterii, zegarków oraz innych tego typu przedmiotów. Skutecznie imituje on drogie metale takie jak srebro czy złoto. Po kontakcie z tym tworzywem może wystąpić zapalenie skóry. Do popularnych objawów kontaktowych zalicza się także uporczywy świąd, wysypkę oraz zaczerwienienie. Rany na skórze mogą być bardzo bolesne. Już niewielka ilość niklu może wywołać objawy alergiczne. Zwykle ustępują one po zdjęciu z ciała danego przedmiotu. Reakcja dotycząca układu pokarmowego to często zapalenie spojówek, katar, astma a nawet wstrząs anafilaktyczny. Wiele przedmiotów zawiera nikiel, wśród nich wyróżnia się takie jak nożyczki, guziki, długopisy czy oprawki okularów oraz implanty.

Walka z alergią na nikiel

Życie z uczuleniem na nikiel polega na unikaniu kontaktu z przedmiotami, zawierającymi ten metal. Kupując biżuterię, należy sprawdzać dokładnie skład materiałów. Bez problemu dostaniemy na rynku przedmioty, które nie zawierają uczulającego niklu. Ten metal znajduje się również w pożywieniu takim jak sery topione, ocet, rośliny strączkowe, owoce morza, kawa czy piwo. Osoby z silną alergią na nikiel, powinny unikać tych produktów spożywczych. Warzywa i owoce uprawiane ekologiczne nie powinny zawierać niklu, więc sprawdzajmy ich pochodzenie przed zakupem.

Leczenie alergii na nikielnikiel

Konsultacja z alergologiem jest koniecznością w przypadku jakiejkolwiek alergii, także tej na nikiel. Lekarz zwykle wykonuje test skórny, który pozwala określić stopień uczulenia. Leczenie polega na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych, dostosowanych do naszych objawów. Leki te łagodzą pojawiające się reakcje alergiczne.

Nikiel jest przyczyną alergii u wielu osób. Z takim uczuleniem można sobie skutecznie poradzić. Unikanie przedmiotów i produktów spożywczych zawierających ten metal, pozwoli na funkcjonowanie be żadnych przykrych, objawów alergii.