Alergia u dzieci Alergie pokarmowe NAJNOWSZE

Czy dzieci wyrastają z alergii pokarmowej?

alergia-pokarmowa

Alergia pokarmowa dotyka coraz więcej osób, w tym także najmłodszych. Czy dzieci wyrastają z alergii pokarmowej?

Uczulenie na jedzenie to jedna z najbardziej popularnych alergii. Codzienne funkcjonowanie z takim schorzeniem może być bardzo uciążliwe, w szczególności dla dzieci.

Alergia pokarmowa

Ten rodzaj alergii jest odpowiedzią naszego układu immunologicznego na alergeny zawarte w produktach spożywczych. Lista pokarmów jest niestety bardzo długa, uczulać może praktycznie każde jedzenie. Objawy alergii bywają różne. Mogą dotyczyć zarówno układu pokarmowego, jak oddechowego czy naszej skóry. Mimo, iż może występować u osób w każdym wieku, najczęściej dotyka dzieci a nawet niemowlęta. Alergia pokarmowa wiąże się z dietą eliminacyjną, polegającą na wykluczeniu z codziennego jadłospisu, uczulających produktów. Nawet niewielka ilość alergenów, może wywołać groźne dla organizmu dziecka reakcje alergiczne.

Dzieci wyrastają z alergii pokarmowej

U niektórych dzieci alergia pokarmowa mija wraz z wiekiem. Bardzo często dzieje się tak w przypadku uczulenia na krowie mleko. Z reguły, alergia mija około 3 roku życia. Niestety, może się okazać, ze nasza pociecha zachoruje na kolejne uczulenie, np. wziewne, które szybko może przerodzić się w astmę. Alergia pokarmowa u dzieci mija, ponieważ układ immunologiczny dojrzewa i poprawiają się funkcje jelitowe.

Oswajanie z alergenem

alergia

Można przyśpieszyć wyrastanie dziecka z alergii pokarmowej. Badania wykazują, że podawanie zastępczych preparatów w przypadku mleka, pozwala na przyzwyczajanie się organizmu dziecka do danego produktu spożywczego. Takie działanie umożliwia szybsze przejście na normalną dietę. Powstrzymuje również tzw. marsz alergiczny, czyli przechodzenie jednego uczulenia w drugie. Alergia pokarmowa może prowadzić nawet do atopowego zapalenia skóry. Matkom zaleca się karmienie niemowląt piersią i unikanie spożywania pokarmów zawierających mleko bądź stosowanie preparatów mlekozastępczych. Taka dieta oswaja organizm dziecka, co może korzystnie wpływać na pracę układu immunologicznego w przyszłości.

Nie wszystkie dzieci wyrastają z alergii pokarmowej. Wszystko zależy od danego organizmu i jego pracy. Im wcześniej będziemy mieli wpływa na dietę dziecka, tym większa szansa, że w niedalekiej przyszłości będzie ono tolerowało wszystkie produkty pokarmowe, unikając diet eliminacyjnych i specjalnego żywienia, dostosowanego do jego szczególnych potrzeb.

Komentarze (4)

ewka

8 lat temu

ja wolalam nie czekac czy dziecko wyrosnie z alergii tylko od razu zaczelam dzialac, juz od pierwszych objawow alergii podawalam dziecku probiotyk na alergie latopic, ktory usprawnil dzialanie flory bakteryjnej i wspomogl wyksztalcenie sie tolerancji pokarmowej, 3 miesieczna kuracja wystarczyla aby osiagnac oczekiwane efekty! wszystkie mamy malych alergikow powinny znac Latopic!

Kasia Cubała

8 lat temu

u nas powoli wychodzimy na prostą, nareszcie jedyne krostki jakie ma syn to potówki, ale mleka nadal nie pija ,

Dorota Pykacz

8 lat temu

starszy wysrósł z alergii na mleko,ale na jajka zostało mu.córa ma na mleko nadal mimo że skończyła 4lata.a ja własciwie też mam mimo tyyyylu lat;-((

Komentarze są wyłączone.