alergia-pokarmowa

Alergia pokarmowa dotyka coraz więcej osób, w tym także najmłodszych. Czy dzieci wyrastają z alergii pokarmowej?

Uczulenie na jedzenie to jedna z najbardziej popularnych alergii. Codzienne funkcjonowanie z takim schorzeniem może być bardzo uciążliwe, w szczególności dla dzieci.

Alergia pokarmowa

Ten rodzaj alergii jest odpowiedzią naszego układu immunologicznego na alergeny zawarte w produktach spożywczych. Lista pokarmów jest niestety bardzo długa, uczulać może praktycznie każde jedzenie. Objawy alergii bywają różne. Mogą dotyczyć zarówno układu pokarmowego, jak oddechowego czy naszej skóry. Mimo, iż może występować u osób w każdym wieku, najczęściej dotyka dzieci a nawet niemowlęta. Alergia pokarmowa wiąże się z dietą eliminacyjną, polegającą na wykluczeniu z codziennego jadłospisu, uczulających produktów. Nawet niewielka ilość alergenów, może wywołać groźne dla organizmu dziecka reakcje alergiczne.

Dzieci wyrastają z alergii pokarmowej

U niektórych dzieci alergia pokarmowa mija wraz z wiekiem. Bardzo często dzieje się tak w przypadku uczulenia na krowie mleko. Z reguły, alergia mija około 3 roku życia. Niestety, może się okazać, ze nasza pociecha zachoruje na kolejne uczulenie, np. wziewne, które szybko może przerodzić się w astmę. Alergia pokarmowa u dzieci mija, ponieważ układ immunologiczny dojrzewa i poprawiają się funkcje jelitowe.

Oswajanie z alergenem

alergia

Można przyśpieszyć wyrastanie dziecka z alergii pokarmowej. Badania wykazują, że podawanie zastępczych preparatów w przypadku mleka, pozwala na przyzwyczajanie się organizmu dziecka do danego produktu spożywczego. Takie działanie umożliwia szybsze przejście na normalną dietę. Powstrzymuje również tzw. marsz alergiczny, czyli przechodzenie jednego uczulenia w drugie. Alergia pokarmowa może prowadzić nawet do atopowego zapalenia skóry. Matkom zaleca się karmienie niemowląt piersią i unikanie spożywania pokarmów zawierających mleko bądź stosowanie preparatów mlekozastępczych. Taka dieta oswaja organizm dziecka, co może korzystnie wpływać na pracę układu immunologicznego w przyszłości.

Nie wszystkie dzieci wyrastają z alergii pokarmowej. Wszystko zależy od danego organizmu i jego pracy. Im wcześniej będziemy mieli wpływa na dietę dziecka, tym większa szansa, że w niedalekiej przyszłości będzie ono tolerowało wszystkie produkty pokarmowe, unikając diet eliminacyjnych i specjalnego żywienia, dostosowanego do jego szczególnych potrzeb.