basen

Kąpiel w basenie to prawdziwa przyjemność, szczególnie w gorące dni. Czy można zabrać małego alergika na basen?

Pływanie to zdrowy sport, który mogą uprawiać nawet najmłodsi. Wyjście na basen niekoniecznie może być dobrym rozwiązaniem dla dzieci z alergią.

Chlorowana woda zagrożeniem dla alergików

Woda w basenach zawiera chlor. Ten pierwiastek, o specyficznych, duszącym zapachu jest stosowany w celu dezynfekującym. Dzięki niemu, woda na basenie jest czysta. Baseny z taką wodą mogą podrażniać drogi oddechowe, silnie wpływając na rozwój astmy i alergie dotyczące układu oddechowego dziecka. Do najczęstszych zalicza się katar sienny i alergiczny nieżyt nosa. Chlor działa na drogi oddechowe kilka razy mocniej niż dym tytoniowy. Dzieci z astmą, mające silne objawy choroby powinny unikać chlorowanej wody. Wdychanie zapachu tego gazu, może wywołać silne reakcje takie jak np. duszności. Dłuższy pobyt na takim basenie zwiększa ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych. Wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni, więc osoby uczulone na te alergeny również powinny mieć to na uwadze. Alergicy z atopowym zapaleniem skóry, z pękającymi się ranami nie powinny chodzić na basen, ponieważ kontakt z wodą może pogorszyć stan ich skóry. Chlor jako toksyczna substancja niesie ze sobą potencjalne zagrożenie zdrowia, szczególnie dla osób z alergią.

Zdrowotne działanie pływaniabasen-alergik

Pływanie rozwija mięśnie międzyżebrowe, czyli te, które pracują wraz z naszym oddychaniem. Wiele specjalistów zaleca taką formę sportu, osobom z alergią oddechową czy astmą. Pływając, wzmacnia się układ oddechowy oraz praca płuc. Organizm funkcjonuje sprawniej. W przypadku chlorowanej wody, która jednak zwiększa ryzyko alergii, wybierzmy zdrowszą alternatywę. Zamiast miejskiego basenu zabierzmy dziecko nad morze bądź jezioro. Jeśli mamy basen koło domu, zadbajmy o to, aby nie było w nim szkodliwego chloru. Nasze dziecko będzie mogło cieszyć się z pływania, bez obaw o nieprzyjemne reakcje alergiczne.

Basen jest znakomitą rozrywką dla dzieci. Chlorowana woda nie służy jednak małym alergikom. Zanim wybierzemy się pociechą na basen, rozważmy wszystkie przeciwwskazania, aby nie narażać malucha, na cierpienie, z powodu wszelkich reakcji alergicznych.