Nietolerancja histaminy czy alergia
Towfiqu barbhuiya z unsplash

Alergia pojawia się wówczas, gdy do organizmu przedostaje się substancja obca, którą organizm źle klasyfikuje jako niebezpieczną. Układ immunologiczny uruchamia wówczas kaskadę reakcji biochemicznych, które mają na celu unicestwić alergen. Obserwuje się wówczas zwiększoną syntezę histaminy, która indukuje stan zapalny w ustroju. Skutkuje to zaczerwienieniem skóry, kaszlem, katarem, wymiotami i biegunką. Podobny obraz daje nietolerancja histaminy. Obie przypadłości trudno od siebie odróżnić. Nietolerancja histaminy pozwala jednak normalnie funkcjonować przy przestrzeganiu prostych zaleceń.

 

Spis treści:

  1. Receptory histaminy w organizmie
  2. Histamina w żywności
  3. Niedobór enzymu DAO a nietolerancja histaminy
  4. Objawy nietolerancji histaminy
  5. Dieta bogata w histaminę – na co uważać?
  6. Kiedy suplementować enzym DAO?

 

Receptory histaminy w organizmie

Stwierdzono, że w organizmie występują receptory histaminowe. Są zlokalizowane w różnych częściach ciała. Kiedy przyłącza się do nich cząsteczka histaminy, następuje sekwencja określonych reakcji i objawów. Pojawia się m.in. pokrzywka, której towarzyszy silny świąd i pieczenie skóry. Niekiedy występuje też wodnisty katar i kaszel, który nie ma podłoża infekcyjnego.

Histamina w żywności

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że histamina znajduje się też w żywności. Niektóre produkty w sposób szczególny obfitują w tę substancję. Jej stężenie zależy m.in. od świeżości i stopnia przetworzenia artykułu spożywczego. Niektóre produkty mają jej mniej, gdy zostaną ugotowane lub chwilę odczekają po zerwaniu z krzaka.

Niedobór enzymu DAO a nietolerancja histaminy

Histamina z pokarmu zazwyczaj nie daje reakcji zbliżonych do alergii. Rozkłada ją enzym DAO. Organizm sam go syntetyzuje. Czasem popyt przewyższa podaż. Skutkuje to rozwojem wypadków zbliżonych do niedoboru laktazy. Histamina nie zostaje wówczas rozłożona, przez co z przewodu pokarmowego przedostaje się do krwi, a następnie łączy się ze swoimi receptorami. Reagują one na cząsteczkę, jej pochodzenie nie ma znaczenia.

Objawy nietolerancji histaminy

Na pierwszy rzut oka alergia i nietolerancja histaminy daje takie same objawy. Obie przypadłości manifestują się poprzez:

  • zaczerwienienie skóry, jej świąd i pieczenie, którym towarzyszy pokrzywka;
  • wodnisty katar i kaszel;
  • wymioty oraz biegunkę.

Naukowcy potwierdzili również, że nietolerancja histaminy prowadzi do rozwoju trądziku.

Dieta bogata w histaminę – na co uważać?

Dieta bogata w histaminę zwiększa ryzyko wystąpienia objawów nietolerancji nawet u zdrowych osób. Ich organizm produkuje enzym DAO, ale jego ilość przy tak dużej konsumpcji tej aminy okazuje się niewystarczająca. Żywność zasobna w histaminę obejmuje:

  • nabiał, ze szczególnym uwzględnieniem niektórych serów;
  • maliny;
  • jeżyny;
  • borówki;
  • kakao;
  • czekoladę;
  • orzechy;
  • zioła, w tym rumianek i miętę.

Kiedy suplementować enzym DAO?

Osoby, które podejrzewają, że rozwinęła się u nich nietolerancja histaminy, mogą wykonać badania w tym kierunku. Jego stężenie bada się we krwi, która została pobrana na czczo. Jeśli testy diagnostyczne potwierdzą niedobór DAO, enzym rozkładający histaminę można suplementować. Przyjmuje się go przed każdym głównym posiłkiem. Syntetyczny enzym DAO katalizuje rozpad histaminy, dzięki czemu ta nie przyłącza się do receptorów i nie wywołuje dokuczliwych dolegliwości. Chory może spożywać swoje ulubione dania, nie cierpiąc z powodu uciążliwych objawów.

Alergia pokarmowa zazwyczaj rozwija się nawet przy małej dawce alergenu. Nietolerancja histaminy ujawnia się przy nieco wyższym stężeniu. Jeśli dana osoba może spożywać niewielkie ilości orzechów, to warto, aby przebadała się w kierunku stężenia enzymu DAO. Rozkład histaminy można pobudzić, sięgając także po kwercetynę i betainę Cl.