Alergia pokarmowa, które alergie na żywność najpopularniejsze
Zdjęcie autorstwa ROMAN ODINTSOV z Pexels

Alergie pokarmowe to problem, z którym mierzy się wielu ludzi. Sprawiają, że należy uważać na to, co się spożywa, aby nie wywołać niepożądanych efektów ubocznych, które mogłyby zakończyć się nawet śmiercią. Które alergie pokarmowe występują najczęściej?

Jak nie dać się alergii pokarmowej?

W przypadku alergii pokarmowych najważniejsze jest zwracanie uwagi na to, co się je. Niestety w tym przypadku leki nie pomogą, a jedynym skutecznym rozwiązaniem jest odpowiednia dieta, z wykluczeniem produktów zawierających składniki uczulające. Tych jest całkiem sporo, dlatego trzeba też wiedzieć, czego szukać. Alergicy powinni dokładnie sprawdzać etykiety spożywcze (https://gar.com.pl/), by wiedzieć, co znajduje się w danym produkcie i czy przypadkiem jego spożycie mogłoby zaszkodzić.

Obecnie od producentów żywności wręcz wymaga się, by na etykietach wyróżniało się składniki alergenne, aby każdy mógł je łatwo zauważyć, unikając tym samym pomyłki. Warto przyjrzeć się kilku najczęściej występującym, by wiedzieć, na co uważać.

Alergia na mleko

Chodzi konkretnie tutaj o mleko krowie, a jeszcze dokładniej o nietolerancję laktozy. Najczęściej widoczne jest u dzieci, jednak z czasem mija. Mimo to coraz więcej osób dorosłych także mierzy się  tym problemem. Rzecz jasna trzeba tutaj uważać nie tylko na mleko w czystej postaci, ale także na jego przetwory – sery, lody, ciastka czy margaryny. Reakcje mogą być różne, choć najczęściej spotkać można wysypkę, wymioty oraz duszności.

Alergia na orzechy

Tak naprawdę może dotyczyć to dowolnych orzechów, choć najczęściej spotyka się jednak alergię na orzeszki ziemne. To jeden z silniejszych alergenów pokarmowych i dotyczy zarówno samych orzechów, jak i ich przetworów, typu masło arachidowe. Niestety jest to jednocześnie jedna z bardziej groźnych alergii, ponieważ może spowodować nawet zgon w wyniku wstrząsu anafilaktycznego. Pojawia się pokrzywka, obrzęk górnych dróg oddechowych, napady astmy i nieżytu nosa.

Alergia na ziarna zbóż

W tym przypadku najczęściej mówi się przede wszystkim o glutenie, który znajduje się w większości popularnych zbóż, a tym samym w wielu produktach spożywczych, jak chleb, płatki zbożowe, piwo, mąka. Rzecz jasna składniki te występują bardzo powszechnie, dlatego trzeba też niezwykle uważać. Najczęściej uczula pszenica, żyto oraz jęczmień. Spożycie takich produktów może wiązać się z objawami jak pokrzywka, obrzęk gardła, ból brzucha, wzdęcia czy biegunka. Co istotne, alergia choćby na pszenice, nie zawsze równa się celiakii.

Alergia na jajka

Kolejną często występującą alergią pokarmową, jest ta na jajka i może dotyczyć albo żółtek, albo białek, a czasem jednego i drugiego. Najczęściej spotykana jest u małych dzieci i z wiekiem mija, ale nie zawsze. Wiele będzie też zależało od formy podania – jeżeli jajko jest składnikiem wypieku, wówczas jest najmniejsze ryzyko, niż gdyby zjeść je ugotowane, czy w formie na miękko lub na twardo. Trzeba też uważać na produkty z jajkami, szczególnie majonez czy tiramisu. Spożycie może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Jakie jeszcze są inne alergeny? Często spotyka się uczulenie na dwutlenek siarki, który jest często używanym konserwantem. Oprócz tego uczula łubin, mięczaki, ryby, skorupiaki, soja, seler, a także niektóre owoce, zwłaszcza te cytrusowe oraz truskawki, a wszystko przez zawartą w nich histaminę.