napar

Herbata skutecznie gasi pragnienie. Króluje nie tylko w polskich domach. Jej picie jest w niektórych krajach ważnym elementem kultury i tradycji. Ale nie wszystkie rodzaje herbaty są zdrowe dla naszego organizmu. Których najlepiej unikać?

Herbata herbacie nierówna

Herbata raczej uznawana jest za zdrowy napój. Jej zaparzanie i picie związane jest w wielu zakątkach świata z tradycyjnym rytuałem. Wyróżniamy gatunki, które rzeczywiście pomagają w leczeniu wielu dolegliwości zdrowotnych i są zalecane jako zdrowe napoje. Gorący napój jak żaden inny gasi pragnienie w letni czas, dlatego herbatę pije się także na pustyni. Z tradycyjnym napojem, a właściwie z niektórymi jego rodzajami można przesadzić, szkodząc swojemu zdrowiu. Herbata herbacie nierówna, dlatego zwróćmy uwagę na dane odmiany.

Modne oczyszczanie

Oczyszczanie organizmu dla niektórych jest sposobem na odchudzanie. Choć nie tak to działa. Faktycznie, usuwanie toksyn może ten proces usprawnić, ale nie sprawi, że nasza waga nagle ulegnie zmianie. Niezwykle popularne są herbatki oczyszczające, których nie brakuje w sklepach. Herbaty tego typu mogą mieć różny skład, niekoniecznie dobry dla nas. Dlatego dokładnie sprawdzajmy etykiety produktu. Niektóre składniki, także roślinne mogą spowodować zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego. Ponadto, przy chorobach układu pokarmowego i nerek, nie powinniśmy stosować takich specyfików oczyszczających. Konsekwencjami mogą okazać się biegunki, bóle brzucha czy problemy z wypróżnianiem.

Psychoaktywna kava

Kava nie ma nic wspólnego ze znaną nam doskonale kawą. Kavę pije się w Mikronezji. Napar działa psychoaktywnie. Podczas samego picia możemy odczuwać mrowienie. Zbyt duża ilość tego specyficznego napoju może skutkować sennością, zaburzeniami widzenia czy równowagi. Niektórzy twierdzą, że roślina leczy depresję i stany lękowe, jednak my zalecamy ostrożność z tego typu herbatą, szczególnie na pusty żołądek i podczas podróży do egzotycznych krajów.

Herbata z cytryną

To bez wątpienia najbardziej popularna herbata serwowana w naszym kraju. Herbata z cytryną jest pyszna, ale niezupełnie zdrowa. Liście herbaty zawierają glin, który nie dostaje się do ludzkiego organizmu w przypadku czystego naparu. Inaczej sytuacja wygląda przy cytrynie. Po jej dodaniu powstaje cytrynian glinu, który może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera. Najwięcej glinu obecnego jest w czarnej herbacie, mniej ma go susz owocowy.

Bawarka

herbata z cytrynąHerbata z mlekiem jest zalecana kobietom w ciąży. Nie każdy zdecydowałby się, by wypić taki płyn. Mleko sprawia, że herbata traci swoje cenne właściwości. Jeśli więc mamy ją pić i czerpać z niej korzyści zdrowotne, zrezygnujmy z mlekowego połączenia. Zawsze możemy napić się i herbaty i mleka, ale lepiej osobno.

Katarzyna Antos