szklanka mleka

W dobie licznych alergii i chorób, kwestia żywienia nie pozostaje nikomu obojętna. To jakie pokarmy i płyny przyjmujemy oddziałuje na pracę naszego organizmu, dlatego warto zastanowić się, co trafia do niego wieczorami. Czego nie pić przed snem?

Nawyki przed snem

Wiele z nas ma nawyki, które praktykuje także przed snem. Niektórzy uważają, że pomogą im zasnąć szklanka mleka, inni bez wyrzeczeń nalewają sobie lampkę wina, a jeszcze inna grupa ze spokojem wypija wieczorem kawę. Zachowania tego typu być może wydają się dziwne, ale nie nam je oceniać. W tym temacie istnieje ważna kwestia, jaką jest oczywiście zdrowie. Każdy napój wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu, także w nocy. Zdajemy sobie sprawę, że zjedzenie tłustego posiłku tuż przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Czy wypicie szklanki mleka lub podanie jej dziecku również?

Szklanka mleka na zdrowie?

Okazuje się, że szklanka mleka przed snem nie jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie dla najmłodszych. Informują o tym dentyści, którzy jak nikt inny dbają o zdrowie jamy ustnej. Skąd takie ostrzeżenia, skoro mleko wzmacnia zdrowie kości i zęby? Mleko zawiera cukry oraz węglowodany, a te z kolei nie służą zębom. Innym problemem jest także laktoza, która przyczynia się do powstawania szkodliwych kwasów, powodujących próchnicę. Wypicie szklanki mleka przed snem daje szansę rozwojowi próchnicy. I nawet umycie zębów nie zapewni nam pełnej ochrony przed tym schorzeniem.

Filiżanka kawy czy może kubek gorącego kakao?

Kakao jest pyszne, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości. Dlatego nasze pociechy tak chętnie piją ten słodki napój. Właśnie, kakao zwykle przygotowujemy z dodatkiem cukru,co także nie służy stanu zębów. Oprócz tego działa pobudzająco, więc nasze dzieci mogą mieć problem z zaśnięciem. Kakao lepiej przygotować na śniadanie, niż podać je dziecku tuż przed snem. Kawa to kolejny na liście płynów, których warto unikać przed snem. Oczywistym faktem jest, że kawa pobudza, ponieważ zawiera kofeinę. Choć nie wszyscy czują przypływ energii po wypiciu tego czarnego płynu. Zbyt duża ilość kawy ogólnie nie wpływa korzystnie na zdrowie, dlatego najlepiej ograniczyć jej wypijanie również w ciągu dnia.

To może herbatki przed snem?

Herbata to napój znany na całym świecie, ale w Polsce szczególnie upodobaliśmy sobie ją na kolację. Pewnie zdarza nam się usiąść wieczorem przed telewizorem z kubkiem herbaty w ręce. Zielona i klasyczna czarna herbata są źródłem teiny, czyli substancji pobudzającej. Dzieciom również odradzamy podawanie herbatek przed pójściem do łóżka, zwłaszcza tych owocowych, słodzonych czy granulowanych. Cukier znacznie utrudni spokojny sen, a przecież chcemy, byt nasz maluch przespał noc.

Co pić, by spokojnie zasnąć?

czego nie pićSkoro w wielu napojach znajduje się szkodliwy dla zdrowia cukier lub związki pobudzające, dietetycy zalecają picie przed snem wody. Czysta woda nie zawiera cukru ani żadnych substancji, które przyczyniłyby się do rozwoju bakterii w jamie ustnej. Wodę możemy pić z dodatkiem cytryny czy mięty. Idealnym pomysłem są zioła. Rumianek czy melisa to od lat znane rośliny, z których przygotowane napary wykazują bardzo dobre działanie zdrowotne. Dodatkowo uspokajają i wyciszają, więc my, czy nasze dzieci szybciej zasną i z pewnością prześpią spokojnie całą noc.

Katarzyna Antos