Atopowe Zapalenie Skóry LECZENIE ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY
Naturalne sposoby pielęgnacji skóry atopowej

Z roku na rok zwiększa się liczba atopików, niewątpliwie to zjawisko ma związek z zachodnim stylem życia, czyli nadmierną sterylizacją i zmianą modelu rodziny. Dawniej rodzice nie walczyli z bakteriami i wirusami tak zaciekle jak dziś, w związku z tym, iż organizm dziecka miał kontakt z różnymi patogenami, a dojrzewanie układu immunologicznego przebiegało bez komplikacji. Zabawy z rówieśnikami i kontakt z różnymi członkami rodziny wpływał pozytywnie na kształtowanie systemu odpornościowego malucha. Niezwykle istotną rolę odgrywają również czynniki takie jak naturalny poród czy karmienie piersią.
Rola dermokosmetyków w leczeniu AZS
Przebieg atopowego zapalenia skóry jest kwestią indywidualną, u niektórych osób skóra jest szorstka i zaczerwieniona, podczas gdy u innych świąd, który towarzyszy suchej skórze, prowokuje chorego do drapania. W rezultacie powstają trudno gojące się rany, przez które mogą przedostawać się patogeny, w tym gronkowiec złocisty. Warto również zaznaczyć, iż w przypadku atopowego zapalenia skóry obserwuje się zarówno okresy remisji, jak i zaostrzenia choroby. Niezależnie od przebiegu AZS należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji ciała. Odpowiednio dobrane dermokosmetyki zabezpieczają skórę pozbawioną naturalnej warstwy hydrolipidowej i tym samym chronią ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym przedostawaniem się alergenów.
Alternatywą dla kosmetyków aptecznych są naturalne metody pielęgnacji skóry atopowej. Roślinne masła i oleje skrywają w sobie ogromny potencjał, który warto wykorzystać w walce z AZS.
Masło shea – sprzymierzeniec atopików
Świetne rezultaty w codziennej pielęgnacji skóry atopowej przynosi masło shea. Ten pochodzący z afrykańskiego drzewa składnik nie tylko wykazuje działanie nawilżające, ale też łagodzi podrażnienia i stany zapalne. Jednocześnie masło shea stymuluje procesy odpowiedzialne za regenerację skóry. Dzięki wysokiej zawartości substancji takich jak witaminy A, E i F oraz kwasu cynamonowego, chroni skórę przed negatywnym wpływem promieni UV.
Olej kokosowy uchroni cię przed nadkażeniami
Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma postać stałą, pod wpływem ciepła skóry zmienia stan skupienia i ujawnia swoje dobroczynne właściwości. Ten naturalny składnik otula ciało warstwą ochronną. W związku z tym, iż wykazuje działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze, zmniejsza ryzyko nadkażeń, które stanowią zmorę atopików.
Dobroczynne właściwości oleju ze słodkich migdałów
Marzysz o miękkiej, gładkiej skórze wolnej od zmian atopowych? Sięgnij po olej ze słodkich migdałów, który za sprawą składników takich jak witaminy A, D, E, kwasów oleinowego i linolowego, dogłębnie nawilża i ujędrnia skórę. Możesz stosować go również jako naturalny produkt do demakijażu. Olej doskonale rozpuszcza tusz, nawet ten wodoodporny, eyeliner oraz cienie do powiek. W związku z tym, iż wykazuje działanie nawilżające, po usunięciu makijażu, nie musimy stosować kremu pod oczy.
Płatki owsiane – ukojenie dla skóry atopowej
Szukasz preparatu, który łączyłby w sobie działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze? Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się okłady z płatków owsianych. Zboże to stanowi bogate źródło substancji śluzowych, które nawilżają skórę i przynoszą jej ulgę. Kąpiel z dodatkiem wywaru ze świeżo gotowanych płatków owsianych wyraźnie poprawia stan skóry atopowej.
Nie masz czasu na przygotowanie okładów, a naturalna pielęgnacja cię nie przekonuje? Na półkach w aptece znajdziesz dermokosmetyki, które zawierają dobroczynne substancje pochodzenia naturalnego. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż choć olej kokosowy wpływa korzystnie na skórę, to lepsze rezultaty uzyskamy wówczas, gdy zastosujemy gotowy produkt będący połączeniem kilku różnych składników.
Dagmara