Naturalne sposoby pielęgnacji skóry atopowej

Z roku na rok zwiększa się liczba atopików, niewątpliwie to zjawisko ma związek z zachodnim stylem życia, czyli nadmierną sterylizacją i zmianą modelu rodziny. Dawniej  rodzice nie walczyli z bakteriami i wirusami tak zaciekle jak dziś, w związku z tym, iż organizm dziecka miał kontakt z różnymi patogenami,  a dojrzewanie układu immunologicznego przebiegało bez komplikacji. Zabawy z rówieśnikami i kontakt z różnymi członkami rodziny wpływał pozytywnie na kształtowanie systemu odpornościowego malucha.  Niezwykle istotną rolę odgrywają również czynniki takie jak naturalny poród czy karmienie piersią.

Rola dermokosmetyków w leczeniu AZS

Przebieg atopowego zapalenia skóry jest kwestią indywidualną, u niektórych osób skóra jest szorstka i zaczerwieniona, podczas gdy u innych świąd, który towarzyszy suchej skórze, prowokuje chorego do drapania. W rezultacie powstają trudno gojące się rany, przez które mogą przedostawać się patogeny, w tym gronkowiec złocisty. Warto również zaznaczyć, iż w przypadku atopowego zapalenia skóry obserwuje się zarówno okresy remisji, jak i zaostrzenia choroby. Niezależnie od przebiegu AZS należy pamiętać o systematycznej pielęgnacji ciała. Odpowiednio dobrane dermokosmetyki zabezpieczają skórę pozbawioną naturalnej warstwy hydrolipidowej i tym samym chronią ją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, w tym przedostawaniem się alergenów.

Alternatywą dla kosmetyków aptecznych są naturalne metody pielęgnacji skóry atopowej. Roślinne masła i oleje skrywają w sobie ogromny potencjał, który warto wykorzystać w walce z AZS.

Naturalne sposoby pielęgnacji skóry atopowej

Masło shea – sprzymierzeniec atopików

Świetne rezultaty w codziennej pielęgnacji skóry atopowej przynosi masło shea. Ten pochodzący z afrykańskiego drzewa składnik nie tylko wykazuje działanie nawilżające, ale też łagodzi podrażnienia i stany zapalne.  Jednocześnie masło shea stymuluje procesy odpowiedzialne za regenerację skóry. Dzięki wysokiej zawartości substancji takich jak witaminy A, E i F oraz kwasu cynamonowego, chroni skórę przed negatywnym wpływem promieni UV.

Olej kokosowy uchroni cię przed nadkażeniami

Olej kokosowy w temperaturze pokojowej ma postać stałą, pod wpływem ciepła skóry zmienia stan skupienia i ujawnia swoje dobroczynne właściwości.  Ten naturalny składnik otula ciało warstwą ochronną. W związku z tym, iż wykazuje działanie antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze, zmniejsza ryzyko nadkażeń, które stanowią zmorę atopików.