MojeAlergie.pl - serwis dla alergików

Moje Alergie - serwis dla alergików

Menu

Dbałość o skórę atopową u najmłodszych


Dbałość o skórę atopową u najmłodszych

Choć wysypka, grudki z naciekami i sucha skóra nie zawsze są objawami alergii warto wiedzieć, jak pielęgnować skórę w stanie zapalnym.

Nie zawsze stan zapalny skóry u dzieci ma podłoże alergiczne. Nawet, jeśli towarzyszy my wysypka, świąd i suchość. Cienki naskórek – szczególnie u niemowląt w zetknięciu ze środkami czystości, kosmetykami, zanieczyszczeniami wody i powietrza powoduje atopowe zapalenia na skórze.

Nie zawsze da się zdiagnozować objawy testami krwi jako alergię. Dlatego odczulanie nie zawsze będzie skuteczne.

Ads code goes here

Na ogół występuje u dzieci do 5 roku życia – na ogół u tych z alergią pokarmową, ale może wystąpić także w późniejszych latach – jako reakcja na roztocza, wełniane ubrania, leki, zmiany temperatury, pyłki roślin czy sierść.

Dbałość o skórę atopową u najmłodszych

Czym smarować skórę?

Bez względu na przyczynę zapalenia atopowego skóry – pokarmową czy kontaktową – zawsze należy stosować tłuste maści czy emolienty z ceramidami, cholesterolem i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi.

Przy najsilniejszych objawach zapalenia skóry zaczyna się od stosowania maści ze sterydami, które z czasem zamienia się na niesterydowe przeciwzapalne (jak Pimekrolimus, Tecrolimus), jeśli trzeba – lekarz wprowadza dodatkowo leczenie farmakologiczne lekami antyhistaminowymi, przeciwalergicznymi, a czasem – przeciwgrzybicznymi.

Zapobiegaj stresom u dziecka

To właśnie nerwowość powoduje zaostrzenia stanów zapalnych skóry, nawet kłótnie między rodzicami. Dlatego ważny jest nie tylko regularny tryb życia, ale i czas na relaks i odpoczynek. Spore znaczenie ma też unikanie nadopiekuńczych zachowań przypominających większemu i wszystko rozumiejącemu dziecku o uciążliwości jego choroby.

Strony: 1 2

Jeden komentarz
  1. Joanna Szczepanik

    2 października 2014 at 14:00

    O skórę małego atopika musza zadbać jego rodzice. To od nich zależy przebieg choroby.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nie przegap!

Alergia na cynamon – przyprawy korzenne to silne alergeny

Zamknij