PODRÓŻ I WAKACJE Życie z alergią

Na czym polega talasoterapia?

Na czym polega talasoterapia?

Choć zabiegi leczniczo-kosmetyczne z wykorzystaniem soli morskiej i alg możemy sobie zafundować w pobliskim gabinecie odnowy biologicznej to jednak talasoterapia działa najskuteczniej w warunkach naturalnych.

Talasoterapia jest odpowiedzią na:

  • schorzenia dróg oddechowych,
  • łuszczycę i inne choroby skóry,
  • niską odporność,
  • na bezsenność,
  • osteoporozę,
  • niedoczynność tarczycy
  • reumatyzm,
  • pomaga przy nadwadze
  • działa terapeutycznie, obniża napięcie mięśni, pogłębia oddech

dreamstime_15348723Choć zalet talasoterapii jest mnóstwo to nie jest ona ofertą dla osób z chorobą nowotworową ze względu na zbyt intensywne bodźce klimatyczne, które mogą zaostrzyć chorobę nawet 5 lat po wyleczeniu nowotworu.
Podobnie osoby z niewydolnością krążenia powinny być ostrożne w nadmorskim ostrym klimacie.

Specyfika klimatu morskiego

Wahania temperatury i ciśnienia, duża prędkość wiatru, nowe środowisko mikrobiologiczne stanowią silne bodźce, wymuszające reakcję organizmu i dostosowanie do tych warunków – organizm staje się pobudzony, ożywiony, sprawniej działają układy wewnętrzne i szybciej regenerujemy się, a przy tym hartujemy i mamy lepszą termoregulację.

Morze dla alergików

Działa jak bomba tlenowa – wiatr niesie czyste powietrze, wolne od pyłków i zanieczyszczeń, tkanki są intensywnie dotlenione, a do tego oddziałuje zawsze wysokie nad morzem ciśnienie atmosferyczne, co usprawnia dopływ tlenu do organizmu.

Najmniej alergenów jest bowiem właśnie w powietrzu znad morza (oraz głęboko w kopalniach soli).
Zatem przy pyłkowicy w okresie wzmożonego pylenia możemy śmiało wyjeżdżać nad morze i zażywać dzięki temu mniej leków antyhistaminowych.

Nad morzem oddech pogłębia się, życiowa pojemność płuc powiększa się już po kilku dniach – wystarczą spacery po plaży i oddychanie pełną piersią, a oskrzela i płuca są na swój sposób nawilżone aerozolem solankowym, odżywiającym śluzówkę dróg oddechowych, pobudza je do produkcji śluzu, pomocnego w usuwaniu zanieczyszczeń.

Walory jodu

Na czym polega talasoterapia?Jod jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, ale niemal wcale nie występuje w południowej i centralnej Polsce. Wpływ jodu na tarczycę przyspiesza przemiany wewnątrzkomórkowe, w tym spalanie tłuszczu i dodaje nam energii – fizycznej i w sferze psyche.

Wyrównuje ciśnienie krwi i pracę mięśnia sercowego – serce bije silniej i można się nad morzem wyleczyć z arytmii.

Słońce leczy plażowiczów

Szczególnie choroby skóry jak łuszczyca, wysusza i działa bakteriobójczo, powoduje produkcje w skórze witaminy D, niezbędnej do przyswajania wapna, co zapobiega osteoporozie i krzywicy, wzmacnia mięśnie, nerwy, układ krążenia i serce. Zaś maszerowanie po piaszczystej plaży jest najlepszym lekarstwem na płaskostopie.

A pływanie w morzu nie tylko masuje ciało, rozciąga i trenuje wszystkie mięśnie, pobudza krążenie i przyspiesza przemianę materii, ułatwiając oczyszczanie organizmu z toksyn, ale słona woda ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne.

Dobrodziejstwa soli

Oprócz chloru i sodu zawiera 80 cennych pierwiastków (siarkę, miedź, fluor, tytan, stront, mangan itp.), z czego aż 21 (np. magnez, potas, wapń, cynk, żelazo, krzem, fosfor, jod) jest niezbędnych do życia! Jest też świetnym peelingiem, który złuszcza martwe komórki naskórka i odżywia skórę. Pomaga likwidować obrzęki, nawilża i wygładza, przyspiesza rozpad tłuszczu, wzmacnia naczynka krwionośne i chroni je przed pękaniem, ułatwia usuwanie toksyn i drenowanie tkanek, poprawia krążenie, dezynfekuje i leczy różne schorzenia, np. łuszczycę.

Talasoterapia to  także zabiegi – okłady z alg i wodorostów, a te są bogate w sód i potas, wspomagają regulację poziomu wody w organizmie i zwalczają zatrzymywanie płynów.