ABC alergii CHOROBY ALERGICZNE

Konsekwencje nieleczonej alergii

Konsekwencje nieleczonej alergii

Wciąż gwałtownie rośnie ilość osób cierpiących na alergie i częściej niż co czwarty mieszkaniec naszej planety musi się z nią borykać, bez względu na wiek.

Im większy odsetek ludzi żyje w miastach tym więcej wśród nas jest alergików – żyjących w blokowiskach, przesadnie często dbających o higienę, a więc coraz mniej odpornych, odżywiających się przetworzonym jedzeniem, warzywami i owocami z pestycydami i żywnością bogatą w polepszacze i konserwanty.

Jako że alergia to kompilacja różnych chorób i objawów, które na domiar złego zmieniają się w czasie (tzw. marsz alergiczny) i powstają na styku organizmu i środowiska, może dotyczyć poszczególnych narządów lub całych układów, immunologicznego, pokarmowego czy oddechowego. Lub jedynie skóry albo błon śluzowych.

Konsekwencje nieleczonej alergiiDziś wiemy, że niemal 80% chorób skóry może mieć podłoże alergiczne. Jednocześnie coraz więcej osób cierpi na alergie pokarmowe oraz dróg oddechowych, których przyczyny są bardzo do siebie zbliżone. Stąd uderzenie w mechanizmy wywołujące alergię jest nawet ważniejsze niż samo jej leczenie, a często – głównie łagodzenie objawów.

Najbardziej pomocne jest leczenie przyczynowe, a nie objawowe. U alergika objawy pojawiają się nagle i znikają, czasem nawet na długo. Nieleczona pojawia się i dokucza sporadycznie, ale może przerodzić się w przewlekłą i nieuleczalną postać np. alergii skórnej (AZS) lub dróg oddechowych.

A z astmą oskrzelową możemy się borykać do końca życia i jedynie łagodzić jej objawy, a nie leczyć, gdy już przybierze przewlekłą postać.

Nasze realia

W Polsce na 100 chorych na astmę tylko 25 ma właściwe rozpoznanie, a pozostałych 75 leczyło się na własną rękę lub antybiotykami, często metodami całkiem nieskutecznymi. Na ogół takie astmatyczne objawy to efekt działania roztoczy kurzu domowego i mącznych, pyłków roślin, sierści zwierząt i zarodników pleśni. W początkowym okresie alergii wielu Polaków leczy się na własną rękę lekami antyhistaminowymi, które nie leczą przyczyn choroby, tylko jej objawy.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że na 15 mln chorych Polaków jest jedynie niecałe 2000 lekarzy specjalistów (alergologów i immunologów łącznie). A wiedza wielu lekarzy rodzinnych nie jest wystarczająca. Ale nawet z AZS (zapaleniem atopowym skóry) sporadycznie udajemy się do lekarza. W ten sposób nikt nam nie wskaże jak zwalczyć przyczynę.

u 80 % chorych pierwsze objawy alergii i astmy oskrzelowej zaczynają się przed 3 rokiem życia, co w tym okresie jest bardzo trudne do zdiagnozowania i wymaga doświadczenia od lekarza i wiedzy specjalistycznej. Ale leczona na tym wczesnym etapie w 80 % przypadków jest skutecznie zatrzymywana. Nierozpoznana i nieleczona rozwija się przez kolejne lata wraz z dojrzewaniem dziecka i wówczas zostanie z nim niestety na całe życie.

Konsekwencje nieleczonej alergiiDarmowa diagnoza

Testy wykrywające, co nas uczula i pozwalające lekarzowi na dobór leków właściwych dla alergika, są bezpłatne, jeśli mamy skierowanie od lekarza rodzinnego. Można je oczywiście też zrobić prywatnie na własny koszt. Znając wyniki testu z ok. 80 proc. pewnością możemy znaleźć przyczynę alergii. Wczesna diagnostyka przyczyn jest podstawą skutecznego leczenia, gdyż im dłużej trwa alergia, tym mniejsze są szanse na jej wyleczenie.

Ci, którzy mają już zaniedbaną albo źle leczoną albo wciąż nie przypuszczają, że są alergikami, leczą się antybiotykami, wyciszając objawy i ulegając złudnemu przeświadczeniu, że problem się rozwiązał, a zatem można uniknąć wizyty u lekarza.

Alergia jako przyczyna rozwoju innych chorób

  • AZS – przewlekle chorzy czyli typowi alergicy, nie tylko mają znacznie obniżony komfort życia. Swędząca pokrzywka powodować może depresję, kończącą się nawet samobójstwem. Przy alergicznym zapaleniu skóry szybko wzrasta skłonność do infekcji i ich powikłań.
  • astma oskrzelowa – jej poważnym powikłaniem jest POChP czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, która częściej jest spowodowana alergią niż paleniem tytoniu; przez nią w samej Unii Europejskiej umiera 1 osoba co godzinę (czyli aż 10 000 osób rocznie w samej UE!), na ogół niestety młoda, która powinna być w pełni sił i dożyć sędziwej starości.
    Najgorsze jest to, że 95 % tych zgonów można byłoby uniknąć, gdyby chorzy mieli wcześniej właściwe rozpoznanie i byli skutecznie leczeni lekami przeciwzapalnymi.

Komentarze

Jola

8 lat temu

to prawda najważniejsze to znaleźć przyczynę a nie leczyć objawy, myśmy długo szukali aż do momentu zrobienia testów alergicznych. W tej chwili dziecko ma wprowadzoną dietę eliminacyjną i od ośmiu miesięcy nie zachorowała. Wcześniej prawie każdy katar kończyliśmy na antybiotyku. Myślę, że większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy że może być alergikiem.

Komentarze są wyłączone.