Konsekwencje nieleczonej alergii

Ci, którzy mają już zaniedbaną albo źle leczoną albo wciąż nie przypuszczają, że są alergikami, leczą się antybiotykami, wyciszając objawy i ulegając złudnemu przeświadczeniu, że problem się rozwiązał, a zatem można uniknąć wizyty u lekarza.

Alergia jako przyczyna rozwoju innych chorób

  • AZS – przewlekle chorzy czyli typowi alergicy, nie tylko mają znacznie obniżony komfort życia. Swędząca pokrzywka powodować może depresję, kończącą się nawet samobójstwem. Przy alergicznym zapaleniu skóry szybko wzrasta skłonność do infekcji i ich powikłań.
  • astma oskrzelowa – jej poważnym powikłaniem jest POChP czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, która częściej jest spowodowana alergią niż paleniem tytoniu; przez nią w samej Unii Europejskiej umiera 1 osoba co godzinę (czyli aż 10 000 osób rocznie w samej UE!), na ogół niestety młoda, która powinna być w pełni sił i dożyć sędziwej starości.
    Najgorsze jest to, że 95 % tych zgonów można byłoby uniknąć, gdyby chorzy mieli wcześniej właściwe rozpoznanie i byli skutecznie leczeni lekami przeciwzapalnymi.