Moda na zmiany
Wedding Dreamz z Unsplash

Zapewne zauważyłaś, że już jakiś czas temu zapanowała moda na zmiany. Wprowadzamy je do różnych aspektów naszego życia. Odchudzanie ma nam zapewnić nową sylwetkę, rearanżacja mieszkania sprawić, że będzie nam się żyło lepiej. Z kolei warsztaty psychologiczne, na których uczymy się nowych form komunikacji, poprawiają nasze relacje z otoczeniem. Moda na zmiany może nam przynieść wiele dobrego, oczywiście, jeśli zachowamy umiar.

Spis treści:

  1. Zmiany w życiu pozwalają nam odkryć nasze potrzeby
  2. Trudności życiowe mogą okazać się zmianą na lepsze
  3. Jak działa akomodacja?
  4. Przyzwyczajenie do przyjemności. Jak różnicować sobie rozrywkę?
  5. Lato to doskonała pora na zmiany!
  6. Moda na zmiany. Znajdź bratnią duszę!

Zmiany w życiu pozwalają nam odkryć nasze potrzeby

Czy wiesz, że zmiany pełnią w naszym życiu istotną rolę? Dzięki nim możemy odkryć, kim jesteśmy i czego tak naprawdę potrzebujemy. Czasem, gdy nasze życie nieoczekiwanie się komplikuje, czujemy złość i irytację. Chcielibyśmy powrócić do tego, co już dobrze znamy. Tymczasem  problemy wymuszają na nas zmianę działania i utartych schematów myślenia. Dzięki nim możemy przeorganizować m.in. działanie firmy, dzięki czemu długofalowo zarobimy więcej. Jednak w krótkim czasie wprowadzanie zmian może wydawać się przytłaczające i nieopłacalne. Może prowadzić do zwątpienia. Nieoczekiwane okoliczności pokazują też talenty, które posiadamy, a z których wcześniej nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy. Ponadto zmiany na gorsze mogą nam uzmysłowić, jak ważny jest dla nas jakiś aspekt naszego życia. To skłania nas do walki o powrót tego, co dla nas istotne.

Trudności życiowe mogą okazać się zmianą na lepsze

Zmiany w życiu mogą uczynić je lepszym i szczęśliwszym. Kłótnia z ojcem, po której musiałyśmy pilnie znaleźć mieszkanie na wynajem, mogła w danym momencie jawić się jako katastrofa. Długofalowo jednak widzimy, że wyprowadzka z domu rodzinnego poprawiła jakość naszego życia. Wyciągnęła nas bowiem z sieci toksycznych powiązań, która nas dusiła od dłuższego czasu. Dostrzegłyśmy też problemy, które toczyły naszą rodzinę od lat.

Jak działa akomodacja?

Akomodacja z jednej strony ma liczne zalety, z drugiej nie można pominąć jej wad. Gdybyśmy nie przyzwyczajali się do okoliczności, nie potrafilibyśmy normalnie funkcjonować. Nasz mózg i wszystkie zmysły nieustannie funkcjonowałyby w stanie wzmożonego napięcia nerwowego. W rezultacie zabrakłoby nam sił i czasu na czynności prozaiczne takie jak praca czy gotowanie obiadu. Akomodacja pozwoliła nam przyzwyczaić się do tego, że za naszymi wschodnimi granicami toczy się wojna. Nie oznacza to, że uczyniła nas nieczułymi na ludzką krzywdę. Wciąż jest nam przykro z powodu cierpienia, jakie dotknęło Ukraińców. Jednak dzięki akomodacji możemy wstawać do pracy, zajmować się dziećmi i naszymi schorowanymi rodzicami.

Przyzwyczajenie do przyjemności. Jak różnicować sobie rozrywkę?

Niemniej akomodacja sprawia, że do naszego życia wkrada się też rutyna, która pozbawia nas pasji i zadowolenia.  W życiu systematycznie trzeba wprowadzać zmiany, aby czerpać z niego radość. Tak działa bowiem układ nagrody. Jeśli dziś umówię się z przyjaciółką na obiad, zaleje mnie dopamina, mój układ nagrody zostanie uruchomiony, co wprawi mnie w dobry nastrój. Jutro, gdy pójdę z nią na obiad, dalej będę czuła radość. Jednak po tygodniu mój mózg się przyzwyczai i we wspólnym obiedzie nie dostrzeże nic wyjątkowego. W rezultacie przestanie mi on sprawiać przyjemność, a zacznie nudzić. Warto zatem serwować sobie zróżnicowane rozrywki. Moda na zmiany powinna objąć ten aspekt życia w pierwszej kolejności. Jednego dnia idę z przyjaciółką na obiad, drugiego jadę z inną przyjaciółką na targi książki, a trzeciego idę z mamą do teatru.

Lato to doskonała pora na zmiany!

Jeśli moda na zmiany życiowe jeszcze cię nie dosięgła, to lato stanowi doskonały czas. Wszystko w twoich rękach, w końcu dzień staje się coraz dłuższy, dzięki czemu mamy więcej czasu na to, aby pomalować mieszkanie, urządzić od nowa przydomowy ogród, zacząć regularnie ćwiczyć czy korzystać z rozrywek w plenerze organizowanych przez nasze miasto.

Moda na zmiany. Znajdź bratnią duszę!

Zmiany w życiu łatwiej wprowadzić, gdy mamy po swojej stronie życzliwą osobę, która nam kibicuje. Np. koleżankę, która rozumie, po co nam studia podyplomowe, chociaż te nie podobają się naszemu mężowi. Wdrażanie nowych rozwiązań i przyzwyczajeń trochę trwa, jednak gdy te wejdą nam w krew, czeka na nas ogromna satysfakcja.